Kobieta, lat 66, wiele lat temu zdiagnozowane zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych. Aktywny tryb

1 odpowiedzi
Kobieta, lat 66, wiele lat temu zdiagnozowane zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych. Aktywny tryb życia - spacery, zajęcia siłowni. Od 20 dni nagle pojawił się ostry ból w lewym kolanie- podczas zajęć na siłowni-w klęku i skręcie. Początkowo głównym problemem był nie tyle ból co niestabilność kolana - nagle przy chodzeniu a zwłaszcza schodzeniu kolano "składało się" - bez mojej kontroli zginało się. Znacznie większy ból sprawiał ruch rotacyjny w tym kolanie. Tydzień temu byłam na badaniu ortopedycznym i w USG rozpoznano skręcenie stawów i więzadeł kolana oraz dużą ilość silnie zapalnego płynu w kaletce nadrzepkowej, w obrębie mm i ml zmiany zwyrodnieniowe. Zrobiono punkcję tego kolana, do leczenia stanu zapalnego mam zlecone Reparil 3x2 tabl (5 dni) i potem Roticox 2x1 tabl (3 tygodnie).Jeszcze zimne kompresy. Ból kolana jednak nic nie maleje a ogólnie jest gorzej-ból jakby rozlewa się do stopy a trochę też w kierunku biodra. Po 2 dniach wysięk płynu w kolanie znowu wrócił do stanu sprzed punkcji.Ból nie ustaje także w nocy. Co mogę zrobić?
Proszę wykonać rezonans kolana. Od wyniku będzie zależała strategia leczenia. Na pewno rozważyłbym czasowe stosowanie ortezy, ograniczenie obciążania - kule i stopniową rehabilitację. Zwykle objawy niestabilności sugerują uszkodzenie więzadła ACL - ale jego rekonstrukcję wykonuje się w kolanie bez zmian zwyrodnieniowych ogólnie mówiąc. Nie zmienia to faktu, że w przypadku jakichś uszkodzeń wewnętrznych będzie trzeba zrobić artroskopię kolana. Na pewno warto zrobić badania krwi mini CRP, lub cały panel reumatyczny.