Kobieta, lat 35 opis rezonansu: fizjologiczna lordoza lędźwiowa spłycona, wysokości trzonów kręgowy

2 odpowiedzi
Kobieta, lat 35
opis rezonansu: fizjologiczna lordoza lędźwiowa spłycona, wysokości trzonów kręgowych zachowane, przestrzenie międzykręgowe o zachowanych szerokościach, krązki międzykręgowe z cechami dehydrytacji, drobne zmiany zwyrodnieniowo -wytwórcze na krawędziach trzonów kręgowych i w małych stawach międzykręgowych, niewielka ogniskowa i rozlana przebudowa tłuszczowa trzonów kręgowych i wydatniejsza kości krzyżowej zwłaszcza na poziomie S1, więzadło podłużne tylne miernie pogrubiałe, kątowe ułożenie kości krzyżowej, wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym wynosi 14-15mm, wewnątrzkanałowo na poziomie S1-S3 widoczne są obustronne torbieleTARLOVA wielkości do 8x10x14mm, na poziomie L4/L5 i L5/S1 widoczny jest dyskretny building krążka międzykręgowego dokanałowo i do obu otworów międzykręgowych, z modelowaniem worka oponowego bez cech ucisku na korzenie nerwowe i nerwy rdzeniowe, macica (fragmentarycznie objęta badaniem) ułożona w tyłozgięciu
bardzo proszę o rozjaśnienie tego opisu, nic z tego nie rozumiem, czy torbiel tarlowa może dawać objawy mrowienia/drętwienia rąk, drętwienia nóg, bólu w śródstopiu, bółów głowy, silnym bólu w odcinku lędźwiowym przy wstawaniu ? czy to się operuje? jaka rehabilitacja jest wskazana czy aktywność sportowa ?
Dzień Dobry
Szanowni Państwo niestety nie udzielamy porad on-line.
Podchodzimy do każdego pacjenta indywidualnie i udzielamy wszystkich informacji w ramach wykonywanych procedur medycznych.
Mogą Państwo skorzystać z wizyt w ramach umowy z NFZ oraz z konsultacji prywatnych wykonywanych w gabinecie.

Sytuacja przedstawiana od końca.
Jeśli chodzi o fizjoterapię najważniejszy jest stan kliniczny czyli objawy. Mechanicznie stan kręgosłupa lędźwiowego nie może wpłynąć na drętwienie rąk.
Ale biomechanicznie może na tyle wpływać na ogólną podstawę ciała, że zaburzenia w konsekwencji mogą wpłynąć na kończyny górne.
Co do samego odcinka Lx i promieniowania do nóg to z dużym prawdopodobieństwem przejście kręgosłupa i kości krzyżowej może generować dolegliwości