kobieta 83 lata. Syn kupił mi nasiona szałwii hiszpańskiej i nie wiem co z nimi robić. W internecie

3 odpowiedzi
kobieta 83 lata. Syn kupił mi nasiona szałwii hiszpańskiej i nie wiem co z nimi robić. W internecie są sprzeczne informacje: nie wolno ich łączyć z jogurtem, a w innym miejscu że to zdrowe połączenie. Czy mogę posypać łyżeczką nasion codzienną owsiankę na wodzie? Albo dodać do sałaty w sosie winaigrette? Albo dodać do koktailu z kefiru i owoców? Nie chcę sobie przysparzać pracy, wolę stosować gotowe nasiona.
Dzień dobry!
Nasiona szałwii hiszpańskiej to inaczej nasiona chia, czyli bogactwo przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3. Mogą być dodane do jogurtu, owsianki lub sałatki. Trzeba mieć tylko świadomość, że nasiona chłoną płyn i pęcznieją. Jest to bardzo cenny składnik w naszej diecie i warto go umieszczać w swoich posiłkach. Moje jadłospisy skierowane do pacjentów klinicznych również zawierają je w odpowiednich proporcjach i przepisach.
Pozdrawiam serdecznie :)

Nasiona chia są czasem używane w tradycyjnych praktykach leczniczych jako środek wspierający układ trawienny oraz jako agent stabilizujący poziom cukru we krwi. W kontekście medycyny chińskiej, nasiona te mogą wpływać na równowagę yin-yang w organizmie, choć nie są one tradycyjnym elementem tej medycyny. W fitoterapii i ziołolecznictwie, nasiona chia są cenione za swoje właściwości antyoksydacyjne, co może być korzystne dla osób w różnym wieku, szczególnie w kontekście przewlekłego stanu zapalnego, który często towarzyszy starzeniu się naszego organizmu. Co do kwestii łączenia nasion chia z innymi produktami, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że ich spożycie z jogurtem byłoby niewskazane. Wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści probiotyczne z jogurtu i prebiotyczne z chia, taka kombinacja może być korzystna dla mikrobioty jelitowej. Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie, nasiona chia dobrze komponują się z owsianką, sałatą oraz koktajlami. W medycynie ludowej często używa się ich jako środka zwiększającego poczucie sytości, co może być korzystne dla osób dbających o masę ciała lub cierpiących na niektóre schorzenia metaboliczne.
Nasionka chia należy namoczyć ok. 8-12 godzin. Prosty deser: do jogurtu dodaje pani 2 łyżki nasion chia, ulubione orzechy i zostawia w lodówce na noc. Rano proszę dodać ulubione owoce i gotowe:)