Kobieta 46 lat. Wynik rezonansu:Przebudowa tłuszczowa szpiku pod blaszką graniczną dolną L5 oraz zmi

13 odpowiedzi
Kobieta 46 lat. Wynik rezonansu:Przebudowa tłuszczowa szpiku pod blaszką graniczną dolną L5 oraz zmiana obrzękowa szpiku na tylnej dolnej krawędzi L5.Na poziomie L5/S1 dehydratacja oraz obniżenie wysokości krążka międzykręgowego.Tylna przyśrodkowa nieco lewoboczna ekstruzja jądra miażdżystego do kanału kręgowego i częściowo zachyłka korzeniowego na 6 mm.Worek oponowy ugięty.Korzeń S1 po stronie lewej przepchnięty ku tyłowi,uciśnięty.Stenoza kanału kręgowego ze zmniejszeniem wymiaru strzałkowego kanału do 9mm. Proszę o informację jakich sportów nie powinnam uprawiać i czy kwalifikuje się to do operacji. Silne dolegliwości bólowe przy długim leżeniu lub staniu promieniujące najczęściej aż do prawego biodra.Ból przy schylaniu.
Z opisu wynika, że kanał kręgowy faktycznie jest mocno ograniczony bo "aż" o połowę. Cudzysłów został użyty ponieważ nie zawsze oznacza to konieczność operacji. Jeżeli ból promieniuje promieniuje tak jak Pani opisuje to myślę, że jest duża szansa na pomoc dzięki dobrze dobranej terapii. Proszę poszukać specjalisty - osteopaty lub dobrego fizjoterapeuty w swojej okolicy, ten odniesie się co do kwestii sportu ponieważ jest to mocno indywidualna sprawa. Pozdrawiam

Przede wszystkim wymaga Pani odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego zanim podejmie się decyzję o operacji czy też o większych aktywnościach fizycznych. Na pewno powinna Pani na chwilę obecną unikać większych aktywności fizycznych, póki objawy nie zostaną zniwelowane i nie zostanie przywrócona prawidłowa stabilizacja ciała. Nie znaczy to jednak, że ma Pani zaniechać wszelkiej aktywności. Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowe, np na piłce gimnastycznej, krótkie spacery, czy formy fitnessowe (po uprzedzeniu prowadzącego o Pani problemie) są wskazane, gdyż najgorszym co może być, to położyć się do łóżka i całkowicie unikać wysiłku. Oczywiście, jest to tylko ogólna propozycja, która po zbadaniu pacjenta może ulec zmianie.
Witam,
powinna pani jak najszybciej odwiedzić rehabilitanta i neurochirurga. Opis zaprezentowany sugeruje, że operacja niestety może być konieczna i ma Pani objawy niedowładu kończyny, trzyma się pani tylko dlatego że uprawia sport jednakże nie jest to korzystne. Niezbędna jest konsultacja i wdrożenie postępowania rehabilitacyjnego.
Pozdrawiam
To czy kwalifikuje się Pani do zabiegu to decyzja lekarza i Pani. Powinna Pani spróbować jakiejkolwiek formy terapii i dopiero wtedy ewentualnie decydować się na zabieg.
Na podstawie przedstawionych objawów (ból przy schylaniu), nie można jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z ekstruzją (przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego) czy jedynie z protruzją (przepuklina z zachowaną ciągłością pierścienia włóknistego). Potwierdzona w badaniu klinicznym ekstruzja = leczenie operacyjne. Protruzja, kwalifikuje się do leczenia zachowawczego (osobiście, preferuję Metodę McKenziego). Po pomyślnym zakończeniu leczenia zachowawczego, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu (żadnego). Pozdrawiam
Witam
To nie jest bezwzględne wskazanie do operacji. Przy tak zaawansowanych zmianach degeneracyjnych i przeciążeniowych trzeba ostrożnie podchodzić do wysiłku fizycznego. Potrzebna jest analiza funkcjonalna i posturalna Pani ciała. Na bazie tego badania i objawów ( przebiegu bólu jego nasilenia i czasu trwania), należy dobrać właściwą terapię, plus trening leczniczy. I taki wysiłek jest na ten moment wskazany - pod kontrolą specjalisty.
Proszę poszukać terapeutę manualnego z doświadczeniem.
Pozdrawiam
Musiałaby Pani zapytać neurochirurga czy stan Pani kręgosłupa kwalifikuje się do operacji. Ekstruzja j. m. do kanału kręgowego nie wygląda dobrze. Myślę, że można zacząć od dobrej rehabilitacji u dobrego fizjoterapeuty, a później jak najbardziej myśleć o aktywności ruchowej. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Radziłbym udać się do fizjoterapeuty, aby przeprowadził terapię i zmniejszył dolegliwości. Jeśli po 2-3 m-ce nie będzie zmian na lepsze, wtedy należy rozważać operację. Dopóki nie uda się zmniejszyć objawów uprawianie sportu (na podstawie rezonansu) może być ryzykowne, odradzałbym.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Mogę powiedzieć, że mimo podanego opisu ma pani szansę na uniknięcie operacji i powrót do normalnego życia bez bólu w tym rekreacyjnego uprawiania sportu. Szansa nie oznacza pewności jednakże proszę zgłosić się do fizjoterapeuty specjalizującego się w diagnostyce i terapii bólu kręgosłupa. Proponuję znaleźć certyfikowanego terapeutę metody Mackenziego.
Dzień dobry,
Opis rezonansu, który Pani przedstawiła kwalifikuje Panią do zabiegu operacyjnego, natomiast zasada jest taka, że leczy się pacjenta a nie wyniki. Ostatnie lata badań nad w/w problemem wykazały, że skuteczność zabiegów operacyjnych jest porównywalna ze skutecznością leczenia zachowawczego - niemniej jednak może się okazać, że zmiany są już za bardzo zaawansowane i zabieg jest konieczny - o tym powinien zadecydować lekarz specjalista neurochirurg lub ortopeda z oddziału neuroortopedii.

Rehabilitacja tak czy inaczej jest koniecznością, ponieważ oprócz zniwelowania objawów Pani choroby należy wyeliminować przyczynę.
W leczeniu zachowawczym skuteczne są metody kinezyterapii i McKenzie.
Do podjęcia końcowej decyzji o zabiegu operacyjnym oprócz badań obrazowych należy wziąć pod uwagę wywiad chorobowy i badanie fizykalne.
Pozdrawiam
Witam, powinna Pani unikać wioślarstwa, sportów skocznych, cross-fitu, fitnessu na trampolinach, jazdy konnej, wyczynowej jazdy rowerem, podnoszenia ciężarów. Lepszą alternatywę stanowią ćwiczenia wydłużające oraz wzmacniające stabilizację centralną (np. yoga lub pilates). Decyzję powinna Pani podjąć z terapeutą po dokładnym wywiadzie i przeprowadzonym badaniu. Łączę pozdrowienia.
Witam
Pacjentka nie powinna wykonywać dynamicznych czynności biegania skakania ponieważ może to podrażniać struktury. Zalecam udanie sie do fizjoterapeuty i walkę o zlikwidowanie objawów oraz zbudowanie stabilizacji centralnej oraz zadbanie o świadomość pacjentki. Po operacjach najczęściej nie ma pacjent dalej odczuwa ból w rejonie problemu. Proszę pamiętać ze głównymi amortyzatorami naszego kręgosłupa jest praca ekscentryczna mięśni kończyn dolnych a nie krążków międzykręgowych, dlatego praca nad struktura odcinka lędzwiowego oraz zmianą motoryki może poprawić stan pacjentki.
Pozdrawiam
Sebastian Kalata - WARSZAWSKA REHABILITACJA
Dzień Dobry. Wyniki rezonansu mogą kwalfikować Panią do zabiegu. Natomiast leczy się pacjenta a nie obraz, dlatego wydaje mi się zasadnym skonsultowanie się z fizjoterapeutą i podjęcie próby zachowawczego leczenia.