Kobieta, 32 lata. 19 października byłam u dermatologa, który stwierdził u mnie egzemę łojotokową co

1 odpowiedzi
Kobieta, 32 lata. 19 października byłam u dermatologa, który stwierdził u mnie egzemę łojotokową co zapisał mi na kartce „dermatitis seborrhoica capilitiet faciei”. Mój chłopak miał grzybice skory na rękach, całych plecach, klatce piersiowej, tułowiu (białe plamy na skórze po opalaniu)lecz lekarz wykluczył, abym sie nią od niego zaraziła (tu mam wątpliwości). Problem skory twarzy polega na tym, ze na czole, brwiach, pod brwiami, w okolicach płatków nosa i policzkach zaczęła łuszczyć mi się bardzo skóra. Wyglądało to jak łupież, strupki zrogowaciałej chropowatej skory. Od czoła na 1 cm w głąb włosów pojawiło się to samo, białe płaty naskórka ( pozostala cześć skory głowy jest normalna). Po próbie zdrapania ich lub użyciu kremu amaderm 15%, który polecono mi w aptece, pojawiały się czerwone plamy. Dermatolog zapisał mi szampon Stieprox na skore głowy i pianę na twarz, Amaderm 15% na twarz, Cerkogel 30% na fragment włosów przy czole, Cetaphil balsam i emulsję micelarną. Taka kuracja ma trwać 3 miesiące, jeżeli nie pomoże lub będzie zaostrzenie dostałam również krem Pimafucort i maść Protopic 0,1%. Lekarz zabronił mi używać masek aptecznych Wax do włosów, ponieważ jest stan zapalny ale nie wiadomo czy przyczyna jest alergiczna czy grzybiczna. Od 3 tygodni drastycznie zaczęły wypadać mi włosy. Jestem naturalnie osobą rudą z jasną delikatna, wrażliwa karnacją i sucha/normalna skóra na twarzy. Moje włosy zawsze były grube i bardzo bardzo gęste. Poświęciłam wiele lat, czasu i wyrzeczeń aby je zapuścić. W przeciągu tych 3 ostatnich tygodni wypadła mi conajmniej połowa włosów. Jestem zdania, ze nawet 2/3. Jestem przerażona. Wiem, ze wypadanie włosów może mieć związek ze stanem zapalnym skóry i ze używanie przepisanego szamponu powinno ją wyleczyć i zahamować wypadanie. Niemniej boje się, ze do czasu wizyty kontrolnej za 3 miesiące zostanę łysa. Chciałabym prosić o poradę czy używając tych wszystkich przepisanych mi specyfików od lekarza, mogłabym uzywac np naturalnego oleju musztardowego na porost włosów i zatrzymanie ich dalszego wypadania lub czy mogliby Państwo doradzić mi inny preparat, który mogłabym jednocześnie uzywac z tym co już mam, aby ratować moje włosy? Dostałam zakaz używania do włosów wszystkiego co ma zapach lub może zadziałać alergicznie. Suplementuje wit D3, K2, C 1000, Zincas, powinnam również Betakaroten, jednak wyczytałam, ze nie powinny go stosować osoby palące papierosy. Bardzo proszę o poradę czy mogłabym uzywac oleju musztardowego naturalnego lub z dodatkiem Tocopherol Acetate lub inny środek, który mogłabym bezpośrednio aplikować na skore głowy, który nie zaszkodzi a pomoże zahamować wypadanie włosów w moim przypadku i postawionej diagnozie. Pozdrawiam serdecznie. Z wyrazami szacunku, Aleksandra
Pani Olu,
rozpoznane przez dermatologa zapalenie łojotokowe skóry sprzyja tym wszystkim objawom, które Pani doskonale opisała. Pani suplementacja jest właściwa a Beta-karoten proponuję brać od lutego do kwietnia, mimo palenia papierosów (a może do tego czasu Pani zrezygnuje :)
Olej musztardowy znakomicie wpływa na mikrokrążenie, poprawiając stan mieszków włosowych, więc nadal może Pani go używać. Proszę pamiętać, że zapalenie łojotokowe skóry i jego następstwa (m.in. łysienie) nasila się w stresie i podwyższonym poziomie cukru we krwi.