Kiedy można wysłać dziecko na rehabilitacje?

5 odpowiedzi
Witam. Moja córka skończyła 7 m-cy. Nie jest chudziutkim dzieckiem, od urodzenia jej waga oscyluje na 75-90 centylu. Teraz waży 9,5 kg. Niepokoi mnie fakt, iż córka nie przewraca się, ani z pleców na brzuch, ani z brzucha na plecy. Jeśli chodzi o raczkowanie, to leżąc na brzuchu obraca się wokół siebie (jak wskazówki zegarka). Lekarz rodzinny powiedział: "dajmy jej czas". Natomiast ja już zaczynam się martwić. Czy to normalne aby w tym wieku dziecko nie przewracało się? Czy wskazana jest jakaś rehabilitacja? Czy powinnam zapisać córkę do pediatry?
Z pewnością w zawartym pytaniu , jest mało informacji na temat rozwoju dziecka od okresu przyjścia na świat do uzyskania wieku 7 miesięcy. Brak, koordynacji ruchowej skłania do wnikliwej analizy czasu porodu, rozwoju w każdym miesiącu życia. Najprościej
można sledzić rozwój na jednej ze stron "książeczki zdrowia" dziecka. Jeśli rozwój opisanego niemowlęcia do tego okresu był harmonijny bez cech czynników szkodliwych- można ten etap jeszcze poddać obserwacji. Nie wypowiem się ostatecznie, z uwagi na skąpy wywiad. Pozdrawiam serdecznie. Halina J. Ciborowska

Witam, a czy dziecko zaczyna siadac? Niektore dzieci w tym wieku nie przewracaja sie, szczegolnie te z wieksza masa ciala.
Konieczne badanie Pediatry!!
Mam pytanie - czy dziecko było już konsultowane przez neurologa dziecięcego? Podczas wizyt w poradni dzieci zdrowych , przed szczepieniem osobiście wykonuję podstawowe badanie neurologiczne. Jeśli coś mnie niepokoi , kieruję niemowlę do neurologa. Zawsze też zbieram wywiad od ew. zaniepokojonych rozwojem dziecka rodziców. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednią stymulację i ćwiczenia rehabilitacyjne tym lepiej. Niestety nie każdy pediatra potrafi zauważyć asymetrię ułożenia czy odruchów , jak również napięcie mięśniowe niemowląt. Zapraszam na wizytę !
Proponuję zgłosić się z dzieckiem do pediatry i neurologa dziecięcego.
Pozdrawiam.