Kariolog zlecił badania ponieważ mam podejrzenie nadciśnienia tętniczego. Zrobiłem badania po który

3 odpowiedzi
Kariolog zlecił badania ponieważ mam podejrzenie nadciśnienia tętniczego.
Zrobiłem badania po których są następujące wyniki które są zaznaczone na czerwono.
Glukoza 5,67
Cholesterol całkowity 5,06
Cholesterol HDL 0,51
Cholesterol nie-HDL 4,55
Cholesterol LDL 3,43
Trójglicerydy 2,47
Sód 146
Leukocyty 10,87
Limfocyty 5,5
Eozynofile 0,51
Bazofile 0,11
Neutrofile 34,7
Limfocyty 50,4

Obecnie jestem przeziębiony i nie mogę się udać do lekarza z wynikami ale też chciałem poznać subiektywną opinię.
Czy moje wyniki są niepokojące?
Dzień dobry! Z badań wynika, że ma Pan podwyższone stężenie glukozy na czczo oraz cechy tzw. dyslipidemii aterogennej, czyli umiarkowanie podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i LDL ("złego") przy bardzo niskim stężeniu cholesterolu HDL ("dobry") i podwyższonym stężeniu trójglicerydów. Wszystkie te elementy wraz z nadciśnieniem tętniczym wchodzą w skład zespołu metabolicznego. Wymaga Pan z pewnością diagnostyki w kierunku cukrzycy (test obciążenia glukozą) i po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka, o których Pan nie pisze - wieku, otyłości, palenia papierosów, stopnia aktywności fizycznej, wywiadu rodzinnego w kierunku chorób sercowo-naczyniowych oszacowania ryzyka choroby sercowo-naczyniowej u Pana, od czego będzie zależało dalsze postępowanie.

Po wyleczeniu infekcji proszę powórzyć badania, jeżeli nadal będą nieprawidłowe warto udać się na konsultację a przede wszystkim zastosować dietę z ograniczeniem cukrów prostych, tłuszczy zwierzęcych, wysokoprzetworzonych produktów spożywczych i zakazem smażenia.
Zaznaczenie na czerwono ułatwia odróżnić te wyniki, które są poza zakresem normy w danym laboratorium. Dla prawidłowej interpretacji będzie jednak konieczne omówienie ich z lekarzem. To może poczekać aż ustąpi przeziębienie.