Już od półtora roku występuje u mnie(mężczyzna l.69)krwiomocz(raz na 4-5 tygodni, podczas 3-4 kolejn

2 odpowiedzi
Już od półtora roku występuje u mnie(mężczyzna l.69)krwiomocz(raz na 4-5 tygodni, podczas 3-4 kolejnych- wówczas częstych mikcji) - cystoskopia potwierdziła jedynie(bowiem podejrzenie dot.guza) stan zapalny ujścia cewki moczowej i pęcherza; kilkanaście dni później wystąpił krwiomocz wymagający płukania pęcherza i zaraz potem ostra infekcja wymagająca ponad 30-dniowej antybiotykoterapii; w ostatnim dniu zażywania antybiotyku(cipropol 500 mg) znów krwiomocz, badanie osadu potwierdziło następnego dnia -erytrocyty -"kryją pw.", białko(18,7).Moje pytanie -jaka diagnostyka byłaby konieczna? Mam ustaloną wizytę, ale mam i obawy..., że może być za późno!(cytologia ujemna, PSA -marzec 2018 -3,21, a po cystoskopii i podczas ostrej infekcji(po płukaniu pęcherza ponad 28).Po odstawieniu antybiotyku wykonam następne badanie.
Po wykluczeniu u mężczyzny krwiomoczu pochodzenia sterczowego/pecherzowego/z cewki moczowej następnym etapem jest pogłębienie diagnostyki o obrazowanie górnych dróg moczowych (optymalnie uroTK) celem wykluczenia krwawienia z górnych dróg moczowych (guz nerki, guz miedniczki nerkowej, guz moczowodu, przetoka tętniczo-żylna itp.). Proszę zgłosić się do poradni urologicznej celem skierowania na TK.

Wynik badania PSA oznaczonego po płukaniu pęcherza jest całkowicie niewiarygodny. Powinno się wykonać tomografię komputerową z kontrastem bądź rezonans magnetyczny z kontrastem oraz cytologię osadu moczu. Po skierowania proszę się udać do urologa.