Jestem w 19 tygodniu ciąży. Pomimo regularnych kontroli u pani stomatolog, od kilku dni na zimne nap

4 odpowiedzi
Jestem w 19 tygodniu ciąży. Pomimo regularnych kontroli u pani stomatolog, od kilku dni na zimne napoje reaguje dolna 6.
Ząb kilka lat temu był leczony kanałowo. Wizytę u dentysty mam za kilka dni. Moje pytanie brzmi, czy Re-endo wykonuje się również w ciąży? Nie wykonam zdjęcia rtg. Czy w takiej sytuacji konieczne będzie tylko usunięcie zęba?
Reakcja zęba sugeruje iż ząb może być żywy jendak jest to mało prawdopodobne alby taka reakcja wystąpiła w zębach leczonych endodontycznie raczej sugerowałabym skupić się na zębach sąsiednich i dokładnie przyjrzeć się wypełnieniom w zębach sąsiednich lub Ew obecności ognisk próchnicy badz recesji. Ew w syt mocnego bólu i braku próchnicy w sąsiadach wskazane jest zastosowanie antybiotyku alby uspokoił sytuacje do czasu rozwiązania i możliwości wyk zdjęcia rtg

Raczej boli Panią inny ząb, jeśli 6 jest faktycznie leczona endodontycznie. Reendo nie jest przeciwwskazane bezwzględnie, ale jest to kiepski czas - w ciąży unikamy niepotrzebnych ekspozycji rtg, a przy leczeniu endodontycznym są niezbędne. Wskazana jest konsultacja i ocena stanu sąsiadujących zębów.
Uważam,że przyczyną bólu jest inny ząb.na jakiej podstawie stwierdzono , że ząb jest do reendo? Nie wykonano przecież w ciąży zdjęcia aktualnego. Jeśli diagnoza jest na podstawie starego zdjęcia, to znaczy że już dawno ząb 6 wymagał leczenia powtórnego kanałowego i dzisiaj jego stan może być poważniejszy, jednak nie powinien boleć w sposób , który Pani opisuje.
Moim zdaniem należy poszukać innej przyczyny a ząb 6 przeleczyć po rozwiązaniu ciąży.
W ciąży można leczyć kanałowo, powtórnie i chirurgicznie. W pełni bezpiecznie można również robić rvg punktowe, o ile jest taka diagnostyczna potrzeba. Dawka promieniowania przy takiej ekspozycji, nowoczesnym urzadzeniu i ochronie radiologicznej jest pomijalna.