Jestem tydzień po pierwszym zabiegu litotrypsji. Nie poinformowano mnie ani ustnie ani w karcie info

2 odpowiedzi
Jestem tydzień po pierwszym zabiegu litotrypsji. Nie poinformowano mnie ani ustnie ani w karcie informacyjnej czy kamień został rozkruszony. Przez tydzień po zabiegu w moczu nic się nie pojawiło - ani krew, ani piasek, ani jakieś odłamki ewentualnie pokruszonego kamienia. Kontrola urologiczna zalecana była za 2-3 tygodnie. Czy mogą się jeszcze pojawić efekty zabiegu sprzed tygodnia czy nie ma już nadziei ?
Kontrola skuteczności ESWL jest radiologiczna i polega na kontrolnym RTG jamy brzusznej 2-3 tygodnie po zabiegu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której złogi były "kruszone" pod kontrolą USG.

W literaturze można doszukać się informacji, wg których podczas litotrypsji powstają "pory" w złogach, które pod wpływem strumienia moczu mogą powodować defragmentację kilka dni po zabiegu.

Fakt niewydalenia złogu nie przesądza o skuteczności litotrypsji. Jeśli dotyczyła ona złogów np. w grupie kielichów dolnych mogą być one rozkruszone, jednak do ich wydalenia musielibyśmy "stanąć na głowie" więc ich ekspulsja zazwyczaj jest utrudniona i występuje później.

Szanowny Pacjencie, zwykle skuteczność ESWL ocenia się po minimum 2 tygodniach. Proszę uważnie obserwować wydalany mocz w kierunku pojawienia się w nim złogu. Jeśli tak się stanie powinien Pan ten złóg przekazać na badanie składu i z wynikiem zgłosić się do urologa. W zależności od rodzaju kamicy, a jest ich wiele, można dobrać optymalną profilaktykę. Jeżeli oddaje Pan mocz silnym strumieniem może Pan nie zauważyć drobnych fragmentów złogów, dlategteż mocz może Pan oddawać np. przez sitko by te złogi zatrzymać. Niezależnie około 2 tyg po ESWL powinna być wykonana kontrola obrazowa stanu kamicy. Jeżeli nie dostał Pan takich zaleceń (skierowania na rtg, usg lub inne badanie obrazowe) to proszę po prostu za 2-3 tygodnie od zabiegu umówić się na konsultację urologiczną.