Jestem pół roku po operacji przepukliny przeponowej lewostronnej od jakiegoś czasu mam bóle i kłucie

4 odpowiedzi
Jestem pół roku po operacji przepukliny przeponowej lewostronnej od jakiegoś czasu mam bóle i kłucie w miejscu wszycia siatki . Moje pytanie czy siatka mogła się odkleic i od tego tego bóle? Jakie badania powinnam zrobic ? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Witam. Rozumiem że chodzi o przepuklinę pachwinową? Siatka nie powinna się przemieścić. Jednak należy wykonać usg czy nie zrobiła się przepuklina ponad siatką. Pozdrawiam serdecznie Łukasz Turczynowski

j/w raczej chodzi o pachwinową. Siatka się nie przesunie ale w rzadkich przypadkach może dochodzić do powstania przewlekłego bólu. Jest to podyktowane blizną/podrażnieniem nerwów, które przechodzą w tej okolicy.
Podobnie, mam wątpliwości czy to przepuklina przeponowa? Bo taka też może być. Przyjmuję jednak, że jest to przepuklina pachwinowa. Przemieszczenie siatki jest możliwe (po to się ją właśnie różnymi metodami mocuje) ale we wczesnym okresie po zabiegu. Krytyczne są pierwsze 2 tygodnie - wówczas siatkę trzymają szwy, klej lub - jej rozmiar. Operowałem wielu chorych, którzy mieli przemieszczoną siatkę i dlatego był nawrót przepukliny. Po 6 miesiącach siatka jest na tyle mocono wrośnięta w otaczające tkanki, że się nie przesunie.
Opisywane dolegliwości są najpewnie następstwem oddziaływania siatki na otoczenie, szczególnie na przebiegające wokół nerwu. Pacjencie odczuwają różne dolegliwości; od bardzo łagodnych sensacji przy zmianie pogody, przez pieczenie, świad, mrówki aż po bóle, nawet bardzo silne. Te ostatnie występują przy drażnieniu nerwów przez siatkę lub szwy używane do mocowania siatki. Przy łagodnych dolegliwościach nic nie trzeba robić; zwykle pacjent jest spokojnieszy, gdy ma świadomość, że nie jest to nic złego. Silne bóle są wskazaniem do leczenia. Może być podjęta próba leczenia neurologicznego lub rehabilitacyjnego (pole magnetyczne, prądy, itd). Przy skrajnie silnych bólach jest wskazanie do ponownej operacji , która może polegać na wycięciu siatki lub przecięciu nerwów zopatrujących tą okolicę a wchodzących z kolizję z siatką.
Proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który Panią operował!