Jestem po trojkostkowym złamaniu stawu skokowego ze zwichnięciem . Mam śruby hofer, płytkę hofer i ś

1 odpowiedzi
Jestem po trojkostkowym złamaniu stawu skokowego ze zwichnięciem . Mam śruby hofer, płytkę hofer i śrubę pozycyjna stabilizująca wieozrost. 4 tygodnie Od operacji miną za 3 dni. Lekarz powiedział po zdjęciu szwów można zaczynać rehabilitacje . Byłam wczoraj na pierwszej i rehabilitant kazał mi stawać na tej nodze i obciążać ją chodząc na kulach( do tej pory nosiłam ją w powietrzu). Lekarz zakazał obciążania . Mówiłam to rehabilitantowi ale stwierdził, ze można i nie wie czemu lekarze zakazują. Rtg Pierwsze od operacjibędę miała za 3 tyg. Nie wiem co Myśleć o Tym obciążaniu . Proszę o pomoc!
Po zabiegach rekonstrukcji złamań kostek goleni z towarzyszącym uszkodzeniem więzozrostu bardzo rzadko pozwalamy na szybkie obciążanie kończyny. Jest to związane z rozległością samego urazu (złamania kości które przenoszą ciężar ciała od kostek w górę) oraz z ograniczeniami technicznymi płytek i śrub stabilizujących złamanie (śrubki mają 3,5mm!). Miejscowa osteoporoza jest dodatkowym czynnikiem działającym na naszą niekorzyść. Z zasady złamanie kostek goleni z uszkodzeniem więzozrostu jest złamaniem, które bez obciążania kończyny prowadzi się nawet do 12 tyg po operacji (zwykle krócej, ale to zależy od obrazu RTG wykonanego na wizycie kontrolnej po 6 tyg. od urazu). Nie oznacza to, że nie można rehabilitować kończyny: ćwiczenia poprawiające ruchomość stawu skokowego bez obciążania kończyny są jak najbardziej wskazane. Za szybkie zastosowanie obciążenia stopy może się skończyć pęknięciem śruby więzozrostowej/destabilizacją złamania. Tu musi Pani zaufać lekarzowi-chirurgowi i postępować tak jak zaleca ponieważ to on bezpośrednio oceniał jakość Pani tkanki kostnej i jakość zespolenia wieloodłamowego złamania in vivo. Życzę wszystkiego dobrego i zapraszam każdego fizykoterapeutę na blok operacyjny żeby sami zobaczyli jak trudne warunki ma kość po tego typu złamaniu.