Jestem po oddziale zamknietym i dziennym psychoterapii, na terapię indywidualną mam czekać 2 lata. M

2 odpowiedzi
Jestem po oddziale zamknietym i dziennym psychoterapii, na terapię indywidualną mam czekać 2 lata. Mam schizofrenię i biorę leki ale nie potrafię funkcjonować normalnie, skupić się, uczyć czerpać przyjemność. Nie stać mnie na leczenie prywatne. Czy w Krakowie jest możliwość dostania się do paychologa/terapeuty nawet 1x w msc ale na nfz? Moj psychiatra wypisuje mi tylko recepty. Drugi oddział dzienny odpada bo nie chcę mieć kolejnego roku na studiach w plecy.
Psychoterapia raz w miesiącu, to strata czasu. Psychoterapia psychoterapii nierówna, a z poradami na NFZ (szczególnie psychologicznymi) jest od jakiegoś czasu tragicznie. Dlatego terminy do sensownych ośrodków są takie długie. Można poszukać czegoś w Internecie, jakąś "namiastkę" na Fundusz, ale lepiej nie rezygnować z tego dwuletniego terminu. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Schizofrenia to choroba głównie biologiczna, i tutaj skuteczność psychoterapii jest w najlepszym wypadku dyskusyjna. Na pewno pomaga radzić sobie psychicznie z obciążeniem chorobą, ale nie sądzę, by akurat te objawy się zmieniły. Podane przez Pana objawy mogą świadczyć zarówno o objawach resztkowych po chorobie, jak i o zbyt słabym bądź zbyt silnym leczeniu - preparaty i dawki do opanowania aktywnej fazy choroby nie muszą być przecież odpowiednie do profilaktyki nawrotu psychozy.
Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat Pana choroby, znając przebieg leczenie w oddziale, można oszacować, jak silne leczenie jest potrzebne, a jeśli minęło już kilka miesięcy, czy nie ukierunkować farmakoterapii na leczenie podtrzymujące. Sztuka dobrania leczenia z maksymalnym efektem i minimalnymi objawami ubocznymi też wymaga powolnych zmian i oszacowywania efektu. Ale warto spróbować. Myślę, iż pomogłoby to o wiele więcej, niż psychoterapia.