Jestem po kontuzji kolana, stwierdzone naciągnięcie wiązadeł w prawym kolanie po zdjęciu rentgenowsk

1 odpowiedzi

Jestem po kontuzji kolana, stwierdzone naciągnięcie wiązadeł w prawym kolanie po zdjęciu rentgenowskim. Zalecono mi odpoczynek, kolano było spuchnięte i obolałe przez 6 tygodni, kulałam też i nie mogłam wyprostować nogi. Teraz jest lepiej. Po 6 tyg od kontuzji mogłam już chodzić szybciej bez kulania i nie odczuwałam aż takiego bólu jak przez 6 tyg. Noga teraz nie boli,natomiast 2 tygodnie temu usłyszałam trzask w kolanie, chwilkę pobolało i przestało. Noga jest stabilna, mogę chodzić, ale przy lekkim bieganiu boli, przy obciążeniu też pobolewa, kiedy noszę 15kg dziecko oraz przy wejściu po schodach na górę. Czuję, że kolano nie zagoiło się do końca. Jakie badanie powinnam wykonać po 3 miesiącach od kontuzji? Czy jest szansa regeneracji tego typu urazu przez organizm samoistnie i powrotu do zwykłego biegania czy też potrzebuje jakichś suplementów lub fizjoterapii, rehabilitacji? Czy powinnam zobaczyć ortopedę lub fizjoterapeutę? Jakie badania zrobić? Kiedy wrócę do zwykłego biegania? Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania. Dziękuję.
Dzień Dobry!
NIestety uszkodzenia struktur miękkich kolana (chrząstek, więzadeł i łąkotkok) nie sposób ocenić na podstawie zdjęcia RTG. Obrzęk stawu kolanowego z dużym prawdopodobieństwem mówi jednak o ich niezdiagnozowanym uszkodzeniu. Brak możliwości wyprostowania kolana jest zawsze mocno niepokojącym objawem, który w mojej opinii wymaga pilnej diagnostyki- najlepiej rezonansu magnetycznego. Jest to optymalna metoda diagnostyki stawu kolanowego po urazie. Trzaski i przeskoczenie w kolanie mogą sugerować uszkodzenie łąkotki, prawdopodobne jest uszkodzenie fragmentu, który blokuje staw kolanowy.
Zdecydowanie w tym przypadku zalecam badanie rezonansu magnetycznego oraz konsultację ortopedyczną.
Dr Paweł Sokołowicz