Jestem nową mamą i 2 miesiące po porodzie zgłosiłam sie do lekarza pierwszego kontaktu z powodu podw

1 odpowiedzi
Jestem nową mamą i 2 miesiące po porodzie zgłosiłam sie do lekarza pierwszego kontaktu z powodu podwyższonej nerwowości spowodowanej nadmiernym martwieniem sie o zdrowie mojej córeczki szczególnie pod kątem pandemii. Lekarz przepisał escitalopran 10 mg dziennie oraz psychoterapie. Dodam tylko że nie mam żadnych objawów depresyjnych , wręcz przeciwnie od porodu czułam się bardzo dobrze. Po dwóch dniach przyjmowania leku wystąpiły u mnie doraźne skutki uboczne- bardzo silne napady paniki których nigdy wczesniej nie doznalam które trwały cały dzień - przez pierwszy tydzień nie byłam w stanie wyjść z łożka, jeść czy nawet pić. Jak rano wstawałam zalewały mnie zimne poty, drgawki( podejżewam ze przeszłam przez wstrząs serotoniczny) . Lekarz kazał natychmiast odstawić escitalopran i zapisał Valium który wzięłam tylko przez 2 dni gdyż nie pomagał i wprowadzał w stany depresyjne. W międzyczasie zgłosiłam sie do Psychiatry w szpitalu którym rodziłam ( w Irlandii) który powiedzial że na moje początkowe objawy nie przepisałby antydepresantów a na pewno nie w tak dużej dawce. Zapisał Lorezapam (Activan) na "ciężkie dni" oraz zalecił medytacje... minął już ponad miesiąć od zażycia dwoch tabletek i skutki uboczne dalej w dużej mierze utrudniają mi normalne funkcjonowanie- cały czas żyje w strachu ze nastąpi kolejny atak paniki ( zdarza sie teraz średnio co kilka dni) . Mam koszmary, budze się z kołataniem serca, mam drganie mięśni które często wywołuje ataki paniki. Ataki paniki pojawiają sie w najmniej oczekiwanych momentach - ostatnio jak np intensywnie śmiałam się do mojej córeczki czy też podczas karmienia piersią. W międzyczasie udałam się do innego internisty , zrobiłam wszystkie badania krwi , hormony ( wszystko w normie) , dostałam propranolol 3 tabletki 10 mg dziennie które biorę 3 dzien- wczoraj miałam 3 ataki paniki w ciągu dnia które zaczęły się od mrowienia w głowie ale skończyły szybciej myśle że przez propranolol. Czy moje objawy to nadal skutki uboczne antydepresantow i czy mogę liczyć na poprawę?
Witam serdecznie. Wydaje mi się, że obecne objawy sugerują tzw "lęk antycypacyjny" (lęk przed lękiem). Jak najbardziej przy odpowiednim leczeniu i psychoterapii pozbędzie się Pani tych objawów, podstawową kwestią jest karmienie piersią, gdyż w razie czego mamy dość mocno okrojone spektrum leków, które mogłaby Pani przyjmować. Zaleciłabym leczenie przeciwlękowe oraz oczywiście psychoterapię w odpowiednim nurcie. Pozdrawiam serdecznie