Jestem mężczyzną w wieku 30 lat. Kilka lat (ok. 5-6 lat) wstecz "wypracowałem" sobie nawyk kręcenia

2 odpowiedzi
Jestem mężczyzną w wieku 30 lat. Kilka lat (ok. 5-6 lat) wstecz "wypracowałem" sobie nawyk kręcenia włosów na głowie (najczęściej dotyczy grzywki) np. w loki, zgniatanie kosmyków lub "strzelanie" między palcem wskazującym a kciukiem. Dotyczy to tylko włosów na głowie. Robię to w każdej możliwej sytuacji, gdy np. kieruję samochodem, w pracy przy biurku, w restauracjach, w domu, gdy słucham muzyki lub oglądam film. Zawsze wtedy gdy o czymś myślę lub próbuję się skupić. Przedtem nigdy takiego czegoś nie robiłem, później mogłem to kontrolować i zdarzało się to bardzo rzadko. Niestety teraz już nie mogę tego kontrolować (nawet teraz gdy to piszę zapominam się i kręcę włosy). Widzą to moi znajomi i rodzina, którzy zwracali mi uwagę wielokrotnie, ale ja nie umiem tego zahamować. Czytałem że może to być fobia Trichotillomania (TTM). Niepokoje się ponieważ miałem grube i gęste włosy....niestety przez to widzę jak wypadają i są słabe i jest ich po prostu znacznie mniej. Jak pozbyć się tego zaburzenia? Dziękuję za odpowiedź
Nawyki pełnią jakąś rolę, w jakimś celu je wypracujemy, np. uspakajają, dają poczucie kontroli, itp. Aby pozbyć się nawyku, warto przeanalizować jaką pełni rolę i postarać się poszukać innego sposobu zaadresowania danej potrzeby. Warto jednak postawić sobie pytanie czy warto, czy to jest konieczne. Może kręcenie włosów daje także korzyści? Jeśli to panu naprawdę przeszkadza lub rodzi problemy, to warto nad tym popracować. Jeśli trudno zrobić to samemu to warto skorzystać ze wsparcia psychologa lub terapeuty. Życzę pozytywnych rozwiązań!

Dzień dobry, w pierwszej kolejności zastanowiłabym się w jakich konkretnych sytuacjach dochodzi do tego że zaczyna Pan kręcić włosami i oczywiście trzeba rozłożyć tę sytuację na czynniki pierwsze dodatkowo zastanowić się jakie emocje i uczucia wtedy występują. Ponieważ z tego co pan opisał wychodzi to że robi pan to nawykowo aczkolwiek każdy nawyk ma swój wyzwalacz- wskazówkę po, której się uruchamia. Pozdrawiam!