Jestem mężczyzną, mam 32 lata. 12 sierpnia 2019 r. zgłosiłem się do SOR z powodu bardzo silnego bólu

2 odpowiedzi
Jestem mężczyzną, mam 32 lata. 12 sierpnia 2019 r. zgłosiłem się do SOR z powodu bardzo silnego bólu w prawej okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszył odruch wymiotny i obfite pocenie się. Po wykonaniu badań (USG, low dose TK, bad. laboratoryjne) stwierdzono złóg wielkości 5 mm w prawym moczowodzie, poszerzenie całego UKM po stronie prawej do 1,3 cm, poszerzenie prawego moczowodu. Ponadto: leukocytoza 10,5 tys./ul; mocz: erytrocyturia 10-15 wpw. Poza tym bez zmian. Podano leki p. bólowe i rozkurczające i wypuszczono do domu. Następnego dnia wydaliłem kamień. Mocz był brunatny ze skrzepami krwi. Po tym czasie objawy całkowicie ustąpiły. Czuję się dobrze, oddaję normalny mocz. W USG kontrolnym 10 października 2019 r, stwierdzono nadal poszerzenie prawej miedniczki nerkowej do 1,1 cm. Lekarz urolog twierdzi, że nie ma w tym nic złego. Czy na pewno?
Witam uprzejmie. Jest Pan młodym mężczyzną i rozumiem zaniepokojenie. Poszerzenie miedniczki nerkowej 1,1 cm, może się utrzymywać przez kilka miesięcy lub utrwalić się - nie powinno to Pana niepokoić. Urolog, który Pana badał widział to badanie TK low dose + ocenił w USG układ moczowy, co warunkuje słuszne decyzje terapeutyczne. Proponuję wykonać dodatkowe badania z krwi: kreatynina, mocznik, morfologia, CRP, posiew moczu. Jeśli będą prawidłowe, to Pana powinno uspokoić, bo dopełnimy diagnostyki po kolce nerkowej. Następnym etapem jest wykonanie kontrolnego RTG przeglądowego jamy brzusznej, żeby wykluczyć przewlekłą kamicę moczowodową. Wątpliwe jest, iż w tak krótkim czasie mógł pojawić się nowy złóg, ale mimo wszystko powinno się wykluczyć . W razie nieprawidłowych wyników z krwi wskazana kontrola urologiczna. Jeśli posiada Pan ten kamień proponuję zbadać jego skład chemiczny. Proszę pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Pozdrawiam i miłego dnia życzę

Na pewno należy to wyjaśnić--> wizyta urologiczna z usg układu moczowego.