Jestem mężczyzną, 22 lata, mam problem z niedowagą. Zawsze ważyłem mało, co jest u mnie rodzinne, je

2 odpowiedzi
Jestem mężczyzną, 22 lata, mam problem z niedowagą. Zawsze ważyłem mało, co jest u mnie rodzinne, jednak w tym momencie jestem poniżej wszelkich norm. Przy wzroście 175 cm ważę 49 kg! Co gorsza, kilka miesięcy temu miałem 52... chudnę, mimo że staram się przytyć. Czuję się z tym bardzo źle. Jem tyle samo co moi rówieśnicy, miałbym ogromny problem, żeby zacząć jeść więcej. Robiłem badanie tarczycy i jest w normie. Krew również. Czym może być spowodowana tak niska waga? Jako 22-latek ważę tyle samo co w wieku 15 lat.
Jeśli lekarz wykluczył możliwe jednostki chorobowe, warto się dokładnie przyjrzeć temu, co Pan je. Ilościowo być może jest to tyle samo, jak u rówieśników, ale może jakościowo nie? Proszę przez kilka dni zapisywać, co i w jakiej ilości Pan je (bardzo pomocne tu są aplikacje, do których wystarczy wpisywać ilość produktu, który się zjadło). Potem może Pan sam porównać to ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym lub poprosić o pomoc dietetyka. Warto też zwrócić uwagę na Pana aktywność fizyczną - czy uprawia Pan jakiś sport? Czy wykonuje Pan pracę fizyczną?

W przypadku braku współistniejących chorób dietozależnych powodujących problemy z przyswajaniem i gospodarką energetyczną jak nadczynność tarczycy, problem prawdopodobnie tkwi po prostu w kaloryczności diety. "Więcej" ilościowo nie oznacza więcej pod względem wartości odżywczej i kaloryczności. Jeżeli Pańska codzienna aktywność fizyczna - zarówno w pracy i po niej - jest wysoka, to generować będzie to dodatkowy, wysoki wydatek energetyczny, który rekompensować będzie nawet obfite posiłki. Kluczowe jest spojrzenie na całą dietę oraz aktywność i znalezienie dokładnej przyczyny braku nadwyżki kalorycznej. Odpowiadając na pytanie, co może być genezą (zakładając brak chorób i ogólny dobrostan zdrowotny), to prawdopodobnie jest to po prostu wypadkowa Pańskiej naturalnej budowy ciała i szybkiej przemiany materii.