Jestem mamą 18 miesięcznej dziewczynki. Zastanawiam.się czy pewne.jej zachowania są.powodem.do niepo

1 odpowiedzi
Jestem mamą 18 miesięcznej dziewczynki. Zastanawiam.się czy pewne.jej zachowania są.powodem.do niepokoju. Córka ma.bardzo mało doczynienia z innymi ludźmi i kiedyś reagowała dużym strachem w stosunku do innych. Teraz jest dużo lepiej bo toleruje inne osoby, nie boi się ich, ale też nie pozwoli się nikomu obcego dotknąć ani wziąć ma ręce. Córka mówi tylko przypadkowe zbitki głosek, czasem zdarzy się że powie mama ale nie jest to świadome. Niepokoi mnie równiez.to że trzeba jej tłumaczyć i powtarzać pewne rzeczy wielokrotnie. Pyta o coś ( gestykulajac) mimo że zna na odpowiedź. Jak tata wychodzi do pracy i nie ma go w domu to kilka razy w ciągu kilku minut potrafi pokazywać na drzwi i pokazuje rączkami że nie ma i tak bardzo dużo razy- nawet 10 podczas jednego dnia. I wielokrotnie trzeba jej powtarzać że taty nie ma i wróci. Jak mówię że.gdzieś wychodzimy to przez cały okres szykowania się pokazuje na drzwi i ciągle trzeba jej powtarzać że wychodzimy itp. Przeczytałam dużo o stereotypiach itp. Stąd mój niepokój. Córka.jest bardzo rozumna, uwielbia książeczki, jest ciekawa.świata, bardzo ruchliwa, wie wszystko gdzie co leży w.domu, do czego to służy, reaguje na swoje imię, pokazuje palcem. Czy mam jakieś podstawy do niepokoju?
Na podstawie Pani opisu, nie ma Pani powodu do niepokoju. Wcześniejsze zachowania Pani córki, tj. lęk przed obcymi, mógł być jednym z tzw. lęków rozwojowych. Układ nerwowy dziecka bardzo dynamicznie się rozwija, a pojawianie się lęków na różnym etapie jego życia jest typowe i charakterystyczne dla większości dzieci. Pojawiają się naturalnie w pewnych okresach rozwojowych i mijają wraz z ich zakończeniem. Lęk Pani córki mógł być objawem lęku separacyjnego, jego okres kulminacyjny trwa od skończenia przez dziecko 1,5 roku do momentu, gdy ma mniej więcej 2,5 roku.
Co to rozwoju mowy pierwsze słowa pojawiają się w okolicach 2 r.z dziecka, jeżeli niepokoi Panią, rozwój mowy, zachęcam do wizyty u logopedy. Z opisu wynika, że córka ma tak dużą potrzebę komunikacyjną, proszę dać jej jeszcze trochę czasu i zachęcać ja do nauki słów poprzez zabawę (czytanie książek, pokazywanie pacynek) Na rynku literackim znajduje się w tej chwili bardzo dużo pozycji wspierających mowę i jej rozwój. Z Pani opisu nie wynika nic niepokojącego, Pani córka ćwiczy zaobserwowane zachowania, powtarza pewne czynności co jest dla dziecka w tym wieku całkowicie normalne. Jeżeli jednak niepokoi Panią zachowanie dziecka proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który poobserwuje Pani córkę.