Jestem kobietą po 25 roku życia, za sobą mam 2 związki po kilka lat. Obecnie jestem w związku od rok

2 odpowiedzi
Jestem kobietą po 25 roku życia, za sobą mam 2 związki po kilka lat. Obecnie jestem w związku od roku, jednak mam problem. W poprzednich związkach nie miałam problemów ze sferą seksu, w ostatnim wręcz seks był bardzo udany, odczuwałam podniecenie, jednak związek rozpadł się z powodu różnicy charakterów. Obecny partner rozumie mnie idealnie, mamy to samo podejście do życia, nie kłócimy się wcale, rozumie moje potrzeby i wspiera, i vice versa. Problemem jest jednak to, że nie mam ochoty na seks. To nie tak, że wcale, ale o wiele bardziej wolę się przytulać i odczuwam bezpieczeństwo, niż uprawiać z nim seks. Partner dba o higienę, jest zadbany itd., a ja mimo to i tak mam sny erotyczne z innymi mężczyznami. Bardzo mnie to martwi, bo to mój pierwszy związek, w którym czuję się w pełni rozumiana i wspierana. Zaczęłam szukać u siebie problemów z psychiką, osobowością, zastanawiać się nad terapią, skoro nie umiem stworzyć dobrej relacji, a ludziom się to udaje. Jak już spotkałam kogoś, kto mnie rozumie to nie czuję pociągu seksualnego, a przecież ideałów nie ma. Z moich obserwacji bowiem wynika, że da się być albo w relacji, w której sfera erotyczna i wzajemna fascynacja mają się dobrze, występują natomiast nieporozumienia w codziennym życiu albo w takiej, w której partner jest przyjacielem, doradcą, wsparciem, ale niekoniecznie pożądanym kochankiem. Co powinnam zrobić? Z racji na wiek boję się wybierać i przebierać, mam już bliżej do 30stki niż dalej, sporo mężczyzn zajętych, poza tym lepszego człowieka do ułożenia sobie życia na dobre i na złe chyba nie znajdę. A mimo to boję się, że zacznę marzyć o kochanku.
Wydaje mi się, że może Pani przeżywać dużo konfliktów związanych z bliskością. Aktywizują się ona zazwyczaj w bliskich relacjach i mają charakter pewnych schematów zachowań o emocjonalnym podłożu, które w większości są trudne do kontrolowania. Zahamowanie seksualne jest dość poważnym objawem i w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do rozpadu relacji. Pomóc może kontakt z psychoterapeutą.

Człowiek w swoim życiu i pojmowaniu rzeczywistości kieruje pewnymi standardami regulacji zachowania. Pisze Pani o swoich obserwacjach, wyciąganych wnioskach - warto jednak zobaczyć także takie wzorce, które tkwią głęboko w Pani wartościach. Problem ze zbliżeniem może wynikać z osłabionej (paradoksalnie) wiary w swój potencjał i obawy przed całkowitym odsłonięciem się wobec drugiego człowieka, która mogłaby prowadzić do jego odwrócenia się od Pani. Może być także wyrazem przekonań na temat sfery seksualnej. Proszę porozmawiać ze specjalistą, psychologiem - on pomoże Pani odkryć przyczyny obaw i rozwiązać problemy. Pozdrawiam serdecznie i życzę odwagi. Dominika Wieland-Lenczowska