Jestem 4 miesiące po cesarskim cięciu. Wróciłam do wagi z przed ciąży, ale mój brzuch nie jest jędrn

5 odpowiedzi
Jestem 4 miesiące po cesarskim cięciu. Wróciłam do wagi z przed ciąży, ale mój brzuch nie jest jędrny i płaski. Chciałabym zacząć ćwiczyć, ale nie wiem czy wszystkie ćwiczenia są dozwolone. Nie mogę chodzić na basen, a wiem że jest zalecany. Proszę o poradę jakie ćwiczenia są bezpieczne i wpłyną na poprawę wyglądu brzucha. Mogę ćwiczyć na orbitreku, jeździć na rolkach, biegać raz w tygodniu, czy też robić inne ćwiczenia w domu. Przed ciążą robiłam tzw. podpór, czy teraz mogę go wykonywać?
Prawdopodobnie ma Pani rozstęp kresy białej (rozstęp mięśnia prostego brzucha). Wiąże się to z wieloma zaburzeniami np. problemy z wyglądem brzucha, trawieniem, bólami kręgosłupa itd. ćwiczenia typu podpór mogą być w tym przypadku pomocne ale mogą również szkodzić (każda pacjentka inaczej reaguje). Trzeba zbadać jak zachowuje się brzuch i zadać konkretne ćwiczenia oraz wykonać terapię całego ciała. Rejon blizny równiez wymaga szczególnej uwagi, chociażby w kontekście kolejnej ciąży. Cesarskie cięcie zaburza relację napięć powięziowych w całym ciele stąd potrzeba spojrzenia na Panią globalnie. Zapraszam do gabinetu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Może Pani i powinna spokojnie wykonywać ogólną aktywność fizyczną : rower, bieganie , rolki itp; pod warunkiem że nie powodują żadnych negatywnych odczuć w trakcie i po wysiłku. Po zabiegu cięcia zachodzi wiele zmian w strukturze ciała tej okolicy jak i funkcjonalnych w łańcuchach biomechanicznych. Dlatego warto popracować z terapeutą manualnym/fizjoterapeutą, który wdroży indywidualną terapię i trening leczniczy. Pozdrawiam
Najlepiej byłoby wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty zajmującego się kobietami w okresie okołoporodowym. Z Pani opisu można wnioskować, że doszło do rozejścia mięśni prostych brzucha. Niestety w tej dysfunkcji nie ma jednego schematu działania, terapię należy dobrać indywidualnie na podstawie badania.
To co na pewno mogę odradzić to bieganie, ponieważ jest to aktywność intensywna i bez konsultacji z fizjoterapeutą na pewno niewskazana (ze względu na podejrzenie rozejścia i krótki czas od porodu). Jeśli zależy Pani na podporach, to przy rozejściu na początku warto zastąpić je pompkami w pozycji stojącej z podporem o ścianę (z możliwością modyfikacji w celu zwiększenia stopnia trudności).
Jednak podkreślam, że powyższe wskazówki nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty. Należałoby sprawdzić jak mięśnie zachowują się podczas konkretnych aktywności. Dodatkowo, blizna po cesarskim cięciu może wymagać pracy manualnej u terapeuty.
Pozdrawiam i zapraszam na wizytę.
Dobrane pod Panią odpowiednie ćwiczenia i terapia mogą skutecznie wpłynąć na wygląd brzucha po ciąży, bez względu na to ile czasu minęło od porodu. Najważniejszy jest wywiad i badanie, aby skutecznie dobrać zalecenia. Każdy organizm jest inny i nie powinno się podążać schematem co wolno a co nie, opierając się wyłącznie od minionego czasu od porodu.
Sugeruję wizytę: Fizjoterapia uroginekologiczna - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wygląd brzucha po porodzie (także przez cesarskie cięcie) może wpływać wiele rzeczy, takich jak: postawa ciała, to w jaki sposób nosi Pani swoje dziecko, blizna czy siła mięśni brzucha. Aby dopasować indywidualnie ćwiczenia pod Pani problem należy zbadać się u fizjoterapeuty najlepiej okołoporodowego, uroginekologicznego. Jeśli chodzi o ćwiczenia to zachęcam, żeby próbować na sobie różnego rodzaju aktywności. Robić te ćwiczenia, które Pani służą (czyli nie pojawia się ból, nie wypychają się tkanki na zewnątrz) i nie bać się ruchu :). Przypominam także o tym, że warto zadbać o mobilność blizny po CC.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.