Jestem 3 tyg. po rekonstrukcji ACL.Całe kolano jest obrzęknięte.(od wew.strony kolana spory siniak).

5 odpowiedzi
Jestem 3 tyg. po rekonstrukcji ACL.Całe kolano jest obrzęknięte.(od wew.strony kolana spory siniak).Na kostce,jak zszedł obrzęk pojawił się siniak,krwiak(od wewn. strony pięty).Na ogół siniaki u mnie łatwo sie pojawiają i długo schodzą. Lekarz po zabiegu powiedział że mam słabe kości i zalecił noszenie ortezy przez 7 tyg. , z czego na kąt 0 przez 4 tyg., zalecił ćwiczenia,okłady chłodzące a z leków zastrzyki Clexane 30 szt.Kiedy trochę więcej się poruszam o kulach po domu niż tylko skorzystanie z wc,(jestem palaczem,lubię gotować) w zapiętej ortezie,kolano puchnie bardziej a z tyłu kolana i na łydce pojawia się odksztalcenie od ortezy z powodu obrzęku(nawet jak leżę w rozpiętej ortezie).Nie zapinam jej za mocno,lecz na tyle, żeby spełniała swoją funkcję usztywnienia.Wczoraj
przesadziłam z chodzeniem w ortezie i mocno spuchło mi całe kolano.Po chłodzieniu i odpoczynku kolana jest trochę mniej obrzęku ale wciąż jest większe niż było już do tej pory.Od początku po zabiegu mam odrętwiałe mniej lub bardziej ale czułe miejsce na łydce (okolica zew.szyny ortezy i pierwszego i drugiego paska ortezy pod kolanem).Czasem leżąc mam krótkie nerwobóle przeszywające piszczel.Czy powinnam się martwić? Bardzo proszę o poradę.
37 lat
Dzień dobry - sytuacja nie jest niepokojąca, obrzęki i siniaki po zabiegu jakim jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego to norma. Zwrócilbym jednak uwagę na dostateczną (napewno lekarz wykonujący zabieg dał jakieś sugestie w tym kierunku) ilość chłodzenia kolana (są do tego przeznaczone specjalne kompresy chłodzące które schładza się przez określony czas w zamrażalniku lodówki) w pozycji lezącej takiej gdzie noga uniesiona jest tak że kolano znajduje się powyżej serca - częstotliwość powinna być dostateczna tj nie częściej niż co dwie godziny przez ok 20 minut. Drętwota lydki jest również charakterystyczną sprawą - powinna z czasem ustępować stopniowo.

Dzień dobry. 3 tyg po rekonstrukcji ACL obrzęk ma prawo się utrzymywać. Pomocny tutaj byłby drenaż limfatyczny. Po zakończonej aktywności ruchowej trzeba układać kończynę wysoko. Wskazane są ćwiczenia najlepiej w początkowej fazie pod okiem terapeuty. Dobrze byłoby udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi badanie funkcjonalne i zaproponuje schemat rehabilitacji.
Witam. Wszystko co podane jest normalne po zabiegu, który był wykonany. Proszę wykonywać zalecenia lekarza, i uzbroić się w cierpliwość.
Pozdrawiam
Proszę konsekwentnie nogę rehabilitować oraz chłodzić lodem. Efekty przyjdą z czasem. Pozdrawiam!
Popieram wypowiedzi poprzednie
To był rozległy zabieg pomimo wykonania artroskopowo .Leczenie operacyjne polega na zastąpienie uszkodzonego ścięgna przeszczepem Najczęściej używa się przeszczepu z więzadła własnego rzeki lub że ścięgien m polsciegnistego i smuklego.wszystkie zalecenia lekarza operatora należy stosować jak najbardziej rehabilitacja i schladzanie obrzęki, dobra byłaby krioterapia na to operowane kolano