Jestem 29-letnią kobietą, poza uregulowanym hashimoto z lekką niedoczynnością tarczycy, nie cierpię

1 odpowiedzi
Jestem 29-letnią kobietą, poza uregulowanym hashimoto z lekką niedoczynnością tarczycy, nie cierpię na żadne inne choroby. 2,5 roku temu przeszłam cesarskie cięcie ze wskazań nagłych, poza tym żadnych innych poważnych zabiegów. 4 miesiące temu wymacałam u siebie w obrębie lewego podbrzusza guzek (nie jest widoczny gołym okiem, znajduje się w powłokach brzusznych, nie znajduje się bezpośrednio w okolicy blizny po CC, jest oddalony). Chirurg podejrzewa włókniaka- do obserwacji, jednak niepokoi mnie jedna rzecz. Mianowicie, guzek staje się bolesny podczas miesiączek (nagle- przed i po miesiączce nie daje dolegliwości bólowych), boli przy dotyku i „szarpie” przy poruszaniu mięśniami tej okolicy brzucha czy skręcie tułowia. Około pół roku temu byłam na konsultacji ginekologicznej ze względu na ból zlokalizowany z tej strony- myślałam, że to jajnik (dopiero później połączyłam punktowy ból z guzkiem). USG ginekologiczne było „czyste”, nie wykryto żadnych zmian.
Po konsultacji u chirurga zrobiłam usg zmiany. Opis radiologiczny jest następujący: „W powłokach podbrzusza lewego, powierzchownie w stosunku do mięśni, w obrębie powięzi widoczne jest wyraźnie odgraniczone, niejednorodne sonograficznie ognisko wielkości ok. 0,4 x 1,2 cm (APxTR), w przeważającej części hipogenne na obwodzie, z hiperehogennym centrum, bez cech przepływu naczyniowego w opcji Color Doppler - obraz USG niejednoznaczny, w pierwszej kolejności może odpowiadać włókniakowi lub nietypowo zlokalizowanemu węzłowi chłonnemu - do rozważenia resekcja, z oceną materiału w badaniu hispatologicznym.”
Przy ponownej konsultacji chirurg zalecił mi obserwacje sugerując, że ewentualnie na moje życzenie może wystawić skierowanie na zabieg wycięcia zmiany do szpitala, jednak że nie trzeba się z tym śpieszyć. Chciałam prosić o drugą opinię, ponieważ nie lubię być pozostawiana z takimi wyborami sama jako osoba nieznająca się na zagadnieniach medycznych. Czy zmiana bolesna podczas miesiączek nie jest niepokojąca? Wg. radiologa na pewno nie jest to ognisko endometriozy, więc to chyba wykluczone. Nie udało mi się znaleźć nigdzie informacji o takiej właściwości włókniaków... Czy dobrze postępuję odkładając wycięcie zmiany (opiekuję się małym dzieckiem, przez co hospitalizacja byłaby kłopotliwa), czy może lepiej byłoby ją jednak szybko wyciąć?
Z góry dziękuję za pomoc.
Prawdopodobnie jest to ognisko endometriozy. Zmianę należy wyciąć w całości i wysłać do badania histopatologicznego. Jeżeli jest to bolesny włókniak to postępowanie jest identyczne. W zależności od głębokości i dokładnego umiejscowienia zmiany zabieg należy przeprowadzić albo w szpitalu albo w przychodni. Nie jest to sprawa bardzo pilna ale trudno to ocenić wyłącznie na podstawie opisu i nie powinna Pani zwlekać z tym zbyt długo.