Jestem 10 miesięcy po złamaniu rzepki bez przemieszczenia w kolanie. Miałem założony gips 2 miesiące

3 odpowiedzi
Jestem 10 miesięcy po złamaniu rzepki bez przemieszczenia w kolanie. Miałem założony gips 2 miesiące. Na zdjęciach rtg rzepka zrosła się. Na USG po 4 miesiącach wyszło tylko zwiększona ilość płynu w stawie(żadnych innych nieprawidłowości). Dzisiaj mija 10 miesięcy od urazu i nadal odczuwam ból przy schodzeniu ze schodów, czy też podjęciu próby biegania. Dodam też że kolano przeskakuje np. gdy siedzę na krzesełku i wykonuje ruchy zginania i prostowania kolana. Jaka może być przyczyna bólu,? Jakie badania dadzą odpowiedź co jest przyczyną bólu?
Proste pytanie które zweryfikuje wszystko: czy ktoś dotykał rękoma kolana? W sensie terapii?
Jeśli nie to zachęcam do podjęcia współpracy z terapeuta który uwolni rzepkę i inne struktury w obrębie kolana. Objawy wskazują na zbyt duże napięcie tej okolicy. Same cwiczenia są ok jednak to dużo za mało by mówić o rehabilitacji po takim złamaniu. Zapraszam do gabinetu.

W trakcie gojenia i okresu rekonwalescencji jednym z kluczowych elementów jest reedukacja motoryczna mięśni i stawów tzn. przywracanie właściwej współpracy mięśni. Raczej trudno jest to zrobić samemu. Sugeruję konsultację u fizjoterapeuty, który przeanalizuje pracę Pana nóg i opracuje zestaw ćwiczeń. Można spróbować również ćwiczeń: youtube.com/watch?v=PjMqqvYv-nE
Uraz powodujący złamanie kości wpływa też na sąsiednie tkanki.
Pozdrawiam, Paweł Czarnocki
Witam, w takim przypadku proponuje kontakt z fizjoterapeutą, który pracuje manualnie oraz wprowadzi odpowiednie ćwiczenia. Trzeba wzmocnić mięśnie kończyny dolnej, ponieważ brak ruchu spowodowany przez gips doprowadza do osłabienia siły mięśniowej. Trzeba wprowadzić ćwiczenia siłowe oraz po odpowiednim czasie progresje.
Pozdrawiam Krzysztof Nitsche