Jestem 1,5 roku po porodzie, i dopiero teraz dowiedziałam się, o tzw. rozejściu mięśnia prostego, kt

3 odpowiedzi
Jestem 1,5 roku po porodzie, i dopiero teraz dowiedziałam się, o tzw. rozejściu mięśnia prostego, które osobiście posiadam w okolicach- pepka na 2 palce a nad pępkiem 1 palec. Wyczytalam, ze absolutne sa zakazane jakies drastyczne ćwiczenia: intensywne kardio, typowe brzuszki oraz roznego rodzaje w podporze. Nie wiedzac wcześniej o mojej przypadlosci, wlasnie takie ćwiczenia wykonywałam. Moje pytanie jest takie czy w ogole jest jeszcze jakas szansa żeby jeszcze miesien prosty się zszedł gdybym podjela prace z fizjoterapeuta i czy mam zaprzestać cwiczen? czy przez nie mogę sobie jeszcze pogorszyć sytuacje?
Intensywne ćwiczenia fizyczne w przypadku rozejścia kresy białej faktycznie mogą wpływać na pogorszenie stanu w postaci pogłębienie problemu lub np. wywołania bóli okolicy lędźwiowej, problemów z trzewiami itd. Potrzeba konkretnych zadań ruchowych i terapii wykonanej przez terapeutę. Zajmuję się tego typu problemami z powodzeniem. Zapraszam.

Przy rozejściu mięśnia prostego brzucha (dokładniej kresy białej) niewskazane jest wykonywanie klasycznych brzuszków oraz aktywizacja mięśni skośnych brzucha. Ćwiczenia te mogą przyczynić się do powiększenia rozstępu. Niewskazane jest także uruchamianie tzw. "tłoczni brzusznej", to jest zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej. Zjawisko to zachodzi np. podczas podnoszenia ciężarów.
Odpowiednia fizjoterapia pomoże Pani zmniejszyć rozejście i pozwoli powrócić do normalnej aktywności fizycznej. Program rehabilitacyjny w Pani przypadku powinien zawierać między innymi ćwiczenia mięśnia poprzecznego brzucha oraz aplikację kinesiotaping.
W celu ustalenia dokładnego postępowania proszę skontaktować się z fizjoterapeutą.
Warto skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podczas wizyty terapeuta oceni faktyczny stan rozejścia, może wykorzystać techniki terapii manualnej czy kinesiotaping, oraz dopasuje ćwiczenia. W przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha bardzo istotny jest indywidualny dobór postępowania terapeutycznego, ponieważ konkretne ćwiczenie jednej osobie może pomóc a u drugiej pogłębia dysfunkcję.
Odpowiadając na Pani pytanie, czy po 1,5 roku od porodu jest jeszcze szansa na zamknięcie rozstępu - jak najbardziej, ale pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.