Jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie powiększoną opuszkę aorty do 49mm oraz dwupłatkową zastawkę aor

2 odpowiedzi
Jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie powiększoną opuszkę aorty do 49mm oraz dwupłatkową zastawkę aortalną (z dobrym jej funkcjonowaniem).

Przyjmuję obecnie: prestarium, nedal, milurit, roswera, wit D, asertin i kaldyum.

Lekarz zalecił mi, żebym się oszczędzał, ale starał się żyć normalnie.

1) Chciałbym dowiedzieć jakiego typu ćwiczenia / aktywności są niewskazane, a które dozwolone.
Chodzi mi przede wszystkim o:
- ćwiczenia na siłowni (czy wszystkie ćwiczenia są niewskazane przy powiększonej opuszce aorty?), czy może same ćwiczenia na bicepsy / plecy / biegi / aerobowe / pompki / brzuszki / są ok?
- ćwiczenia rozciągające typu joga?
- pływanie na basenie / rower - jeśli tak to czy tutaj też powinno być to w formie lekkiego wysiłku?
- jazda na nartach?

2) Lekarz zalecał także ostrożnie z alkoholem.
Czy to kwestia wyłącznie tego, że alkohol podnosi ciśnienie następnego dnia?
Zastanawiam się też jakie jest optymalne ciśnienie w tej diagnozie - na codzień moje ciśnienie utrzymuje się w granicach 120 do 130 rozk. 75 w ciągu dnia do 110 do 120 rozk 50 wieczorem.

3) Jeśli z jakiegoś powodu ciśnienie jest wyższe - typu stres w pracy itp. kiedy należy obniżyć ciśnienie np. captoprilem. Powyżej 150 na 80? Czy zostawić wyłącznie obecne leki?

z góry dziękuję za odpowiedzi
Opisany przypadek jest bardzo trudny. Wymaga specjalistycznej, kardiologicznej opieki. Obraz granicznego poszerzenia aorty z dwupłatkową zastawką zmierza w kierunku konieczności korekty kardiochirugicznej. Czy weryfikacja wielkości poszerzenia była w tylko w echo serca? Konieczne śieże badanie angio TK i konsultacja kardiochirurgiczna

Zarówno fakt poszerzonej opuszki aorty jak i zastawki aortalnej 2-płatkowej stanowi wskazanie do regularnej kontroli kardiologicznej. Stopień poszerzenia aorty jest już praktycznie wartością decyzyjną do kwalifikacji do operacji Aorty i wymiany zastawki. Sporty związane z biernym wysiłkiem są p./wskazane.