Jakiś czas temu doznałam drobnego urazu rogówki, które oczywiście zostało pokazane lekarzowi. Został

2 odpowiedzi
Jakiś czas temu doznałam drobnego urazu rogówki, które oczywiście zostało pokazane lekarzowi. Została mi przepisana maść oraz krople do oczu, które zgodnie z poleceniem stosowałam kilka razy dziennie przez około tydzień. Przez pewien czas wszystko było w porządku ale ostatnio praktycznie codziennie rano mam problem z otwarciem oka po przebudzeniu. Czuje jakby było sklejone, nie chce się otworzyć samoistnie a dopiero po chwili przy próbie otwarcia, przy czym odczuwam wtedy dyskomfort i ból, a z oka lecą łzy. Czym może to być spowodowane? Czytałam także o zespole suchego oka lecz poza porannym problemem nie mam żadnych innych objawów, nadal mam łzy, widzę dobrze i w ciągu reszty dnia nic więcej się nie dzieje. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Te objawy są bardzo typowe dla tzw. nawrotowej erozji rogówki. Erozja rogówki to pourazowe uszkodzenie nabłonka rogówki, czyli warstw komórek pokrywających rogówkę. Ponieważ nabłonek rogówki ma duże możliwości regeneracji, to stosunkowo szybko się goi i dolegliwości mijają. Ale nowy zregenerowany nabłonek może się słabiej trzymać podłoża niż zdrowy, stąd każdy niewielki uraz może problem odnowić. Takim urazem jest najczęściej otwieranie oczu po obudzeniu- powieka górna przesuwając się po powierzchni oka może pociągnąć słaby, nowy nabłonek i spowodować nawrót dolegliwości. Typowe wtedy jest kłucie, oka, łzawienie, ból, utrzymujące się nawet kilka godzin. Leczeniem z wyboru jest stosowanie regularne i przewlekłe, nawet kilka tygodni, sztucznych łez oraz żeli lub maści na noc, czasem dodatkowo z opatrunkiem uciskowym na oko. W opornych na leczenie przypadkach stosuje się opatrunkową soczewkę kontaktową.

Uważam ponowną wizytę u okulisty za konieczną.