Jakiś czas temu brałam na błędnik lek Nootropil 1200mg dwa razy dziennie. Po 6 dniach pojawiły się u

2 odpowiedzi
Jakiś czas temu brałam na błędnik lek Nootropil 1200mg dwa razy dziennie. Po 6 dniach pojawiły się u mnie można by powiedzieć stany depresyjne (smutek i dziwne myśli (bez samobójczych), których nigdy wcześniej nie miałam), oprócz tego brak apetytu, ból głowy i biegunka. Po kilku dniach to wszystko minęło. Byłam po poradę u psychiatry co z tymi lekami, natomiast psychiatra powiedział mi, że mam zaburzenia lękowe co wydaje mi się nonsensem, ponieważ całe życie brałam z optymizmem, uśmiechem, żartami i planami i marzeniami na przyszłość, a to wszystko wydarzyło się nagle. Kolejną wg mnie "bzdurą", którą usłyszałam jest to, że te leki po 3h od odstawienia się wypłukały z organizmu. Te wszystkie słowa (o zaburzeniach lękowych) zakotwiczyły mi się w głowie, że nie mogę realnie "myśleć" o przyszłości. Przez tą "diagnozę" cały czas mam wrażenie, że mam chorobę psychiczną w co nie wierzę. Stąd moje pytanie: jak objawiają się takie zaburzenia lękowe? Dodam jeszcze, że nie występują u mnie żadne ataki paniki, drgawki itp.
Dziękuję za odpowiedź.
Witam,
Zaburzenia lękowe mogą występować z objawami somatycznymi o których Pani mówi np drgawki, biegunki, bóle głowy natomiast nie zawsze musi tak być. W zaburzeniach lękowych kluczowe wydaje się być zachowanie które polega na unikaniu różnych czynności które wcześniej robiło się bez większego problemu np :unikanie chodzenia do sklepów, spotkania ze znajomymi czy też wychodzenia z domu. Lęk ten często powoduje silną reakcje somatyczną przy próbie podjęcia zmiany zachowania.

Witam serdecznie,
słyszę, że diagnoza lekarza wprawiła Panią w duże zaniepokojenie. Bardzo dobrze, że się Pani nie zamartwia, tylko aktywnie działa i poszukuje odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości. Zaburzenia lekowe, to szeroka kategoria w której zawierają się różne specyficzne zaburzenia. To co je wszystkie łączy to lęk. Lęk to ważna emocja, ostrzega nas przed niebezpieczeństwem i motywuje do unikania zagrożenia. Problem zaczyna się wtedy, kiedy lęk, który odczuwamy zaburza nasze normalne, codzienne funkcjonowanie. Może być tak na przykład, kiedy odczuwamy go a nie ma rzeczywistego zagrożenia, albo wtedy kiedy jest nadmiernie wysoki albo wtedy kiedy zbyt długo się utrzymuje. To są sygnały, że należy się uważniej przyjrzeć problemowi. Zaburzenia lękowe to jedno z częstszych zaburzeń. Badania mówię, że ok 20-30 % ludzi doświadcza różnego rodzaju zaburzeń lękowych w ciagu swojego życia. I to co ważne, to w przypadku tych zaburzeń, pierwsza konsultacja, to zwyczaj konsultacja internistyczna, ponieważ objawy manifestują się pod postacią somatyczną - np. bólu głowy, bólu pleców, szumu w uszach, problemów z układem trawiennym, problemów z układem krążenia, problemów z układem oddechowym, nawet częste przeziębienia, które są związane z obniżeniem układu immunologicznego. Tak sobie myślę, że jeżeli ta informacja od lekarza, zasiała w Pani tyle niepokoju i sprawiła, że czuje się Pani zagubiona i ma Pani problem z "realnym"myśleniem o przyszłości, to może zasadne byłoby umówić się na konsultację psychologiczną i razem ze specjalistę przyjrzeć się temu dogłębnie.
Dużo dobrego dla Pani. Pozdrawiam.
Ewelina Prigan