Jakiej fizjoterapii oczekiwać. Chodzi mi o to, że fizjoterapeuci są bardzo różni. Jedni lepsi, drudz

2 odpowiedzi

Jakiej fizjoterapii oczekiwać. Chodzi mi o to, że fizjoterapeuci są bardzo różni. Jedni lepsi, drudzy gorsi. Jednym bardziej sie chce, innym nie koniecznie. Co przy moim urazie powinien robić fizjoterapeuta. Co powinienem robić sam.
I druga sprawa. Moje ACL działa jak "stara guma" jak to określił jeden z ortopedow. Zerwany nie jest ale nie stabilizuje kolana i przy prostym badaniu każdy stwierdza u mnie zerwanie więzadeł. Czy koniecznie trzeba robic nowe więzadła czy mozna zastąpić je wzmacniajac mięsień czworoglowy. Przypominam. Wynik MR: ACL uszkodzenie włókien przyczepu udowego więzadła; Róg tylny łąkotki przyśrodkowej - uszkodzony brzeg torebkowy łąkotki
Dzień dobry,

Aby lepiej odpowiedzieć na Pana pytanie chciałbym doprecyzować pewne informacje.

Jaki czas minął od uszkodzenia więzadła, Czy uprawia Pan aktywnie sport, oraz w jakim charakterze chce Pan dalej działać z kolanem mam tu na myśli sport wyczynowy lub sport amatorski, lub codzienne funkcjonowanie.

Skupiając się na pierwszej części Pana pytania, procedura rehabilitacyjna po uszkodzeniu więzadła polega na przywróceniu wyjściowych zakresów ruchu w pierwszej fazie, fizjoterapeuci używają różnych technik począwszy od terapii manualnej kończąc na terapii tkanek miękkich.Kolejny element rehabilitacji to budowanie stabilizacji mięśniowej.
Proces, który Panu przedstawiłem to tzw. leczenie zachowawcze.

Jeśli jednak posiada Pan dużą bolesność kolana, chce Pan wrócić do uprawiania sportu i nie ogranicza Pana wiek to operacja jest opcją do rozważenia, aby przyspieszyć proces rehabilitacji pooperacyjnej tak czy inaczej warto wzmocnić stabilizację kolana. Po operacji musi się Pan przygotować na 5-9 miesięcy procesu rehabilitacyjnego w zależności od Pana aktualnego stanu.

Podsumowując jeśli zastanawia się Pan nad czynnym uprawianiem sportu i Pana wiek nie przekracza 50 lat w którym odbudowa masy mięśniowej staje się problematyczna. Proponuje poważnie zastanowić się nad
operacją. Jeśli jednak nie będzie Pan wykorzystywać kolana w ekstremalnych sytuacjach proponuje leczenie zachowawcze.

Pozdrawiam

Miła Pani, polecam zapytać się sąsiadów, znajomych i udać się do polecanego specjalisty,

Pozdrawiam serdecznie
mgr Wojciech Szulborski
fizjoterapeuta