Jakie są objawy zaburzeń psychotyczny? Od 4 lat mam "obsesję" na punkcie dawnej nauczycielki. Myślę

2 odpowiedzi
Jakie są objawy zaburzeń psychotyczny?
Od 4 lat mam "obsesję" na punkcie dawnej nauczycielki. Myślę o niej, chcę ją zobaczyć i mam różne stany psychiczne/myśli.
Dzień dobry,
cieszę się, że chcesz o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Myślę, że warto w tym temacie zasięgnąć porady swojego lekarza prowadzącego, natomiast to, na co polecam zwrócić uwagę to:
- poziom witamin z grupy B, które są kluczowe dla produkcji neuroprzekaźników i utrzymania zdrowia układu nerwowego.
- podaż witaminy C - może wpływać na poprawę nastroju i funkcjonowanie psychiczne, jest ważna dla syntezy dopaminy, neuroprzekaźnika, który wpływa na nastrój.
- poziom żelaza i ferrytyny - niedobór może prowadzić do anemii, która może mieć objawy podobne do objawów depresji, takie jak zmęczenie, brak energii i trudności z koncentracją.
- poziom magnezu - ważny dla funkcjonowania układu nerwowego; niedobory magnezu mogą prowadzić do objawów takich jak lęk, drażliwość i trudności ze snem.
- podaż Omega-3 - ważne dla zdrowia mózgu i mogą pomóc w łagodzeniu objawów depresji.
- poziom TSH - w celu oceny funkcji tarczycy. Niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na nastrój i funkcje poznawcze, prowadząc do objawów, które mogą być mylone z depresją, nerwicą, fobią społeczną.
Jeszcze raz zachęcam - skonsultuj się z lekarzem.
Pozdrawiam,
Agnieszka Balicka

W przebiegu zaburzeń psychotycznych pacjenci tracą możliwość testowania rzeczywistości, co oznacza, że mają trudność z rozróżnieniem tego co jest wytworem ich umysłu do realnych faktów. Nie chodzi tu tylko o błędną interpretację rzeczywistości ale faktyczny brak umiejętności by prawidłowo rozumieć otaczający pacjenta świat. W przebiegu zaburzeń psychotycznych pacjenci często doświadczają urojeń i halucynacji. Urojenia to objawy związane z poważnymi zaburzeniami myślenia, halucynacje to natomiast wytwory umysłu chorego, którego dla niego samego są nieodróżnialne od realnie istniejących przedmiotów lub ludzi. W ICD-11 pojawiło się również dodatkowe kryterium związane z językiem, pacjenci psychotyczni mogą manifestować objawy związane z tym jak się komunikują, tworzyć neologizmy, używać słów w ich nieprawidłowym znaczeniu, tworzyć zlepki słów nie mające znaczenia.
W wypadku opisanego objawy konieczna byłaby konsultacja ze specjalistą, który sprawdzi czy natarczywe myśli opisywane przez Pana mają charakter urojeń i czy współwystępują inne objawy mogące wskazywać na psychozę. Specjalistą z którym powinien Pan się skonsultować w tym wypadku jest psychiatra.