Jakie są konsekwencje dla pacjenta i jego zębów w przypadku zastosowania materiału MTA? Dzisiaj zast

1 odpowiedzi
Jakie są konsekwencje dla pacjenta i jego zębów w przypadku zastosowania materiału MTA? Dzisiaj zastosowano u mnie ten materiał pierwszy raz, ma to niby zapobiec leczeniu kanałowemu. O czym powinnam wiedzieć jeśli chodzi o leczenie zęba tą metodą?
Jeśli powiedziano Panu/Pani, że ma to zapobiec leczeniu kanałowemu, to najprawdopodobniej zastosowano ten materiał na krwawiącą miazgę a to oznacza, że mimo jego zastosowania istnieje ryzyko leczenia kanałowego. MTA jest cementem mającym trwale zamknąć punkt obnażenia miazgi na dnie ubytku. Ma też wiele innych zastosowań, przede wszystkim w leczeniu kanałowym. Z opisu sytuacji wynika, że nie do końca lekarz wyjaśnił zaistniałą sytuację a to w tym przypadku jest bardzo ważne, dlatego że leczenie tą metodą kończy się w 50% przypadków leczeniem kanałowym. Wszystko zależy od tego , czy próchnica była dokładnie wyczyszczona( najlepiej pod mikroskopem), czy ślina się nie dostała do wnętrza zęba i nie zainfekowała miazgi, czy na MTA założono szczelnie wypełnienie, jaka była przyczyna obnażenia miazgi- czy próchnica ją obnażyła czy została zraniona wiertłem podczas pracy, czy wiertło było czyste, itp.
W razie komplikacji, tj. bólu nocnego, samoistnego, pulsującego- zapraszam na leczenie kanałowe pod mikroskopem tego zęba.