Jakie leczenie było by najskuteczniejsze -operacyjnie czy nadal zachowawczo- kobieta 24 lata,objawy

3 odpowiedzi
Jakie leczenie było by najskuteczniejsze -operacyjnie czy nadal zachowawczo- kobieta 24 lata,objawy sie pojawily w wieku 23 lat, objawy typowe dla rwy udowej i kulszowej ,tj. dodatnie testy Lasegue'a oraz Mackiewicza, ,ból obejmował kończynę lewa,promieniowal z okolicy pleców oraz bioder w kierunku podudzia,przez okres 4 miesięcy(od września do grudnia 2021 roku), nieznaczna poprawa po Fizjoterapii, ból nogi w okolicy podudzia w pozycji stojącej oraz przy chodzeniu występuje cały czas,tj. po 8 miesiącach ćwiczeń dobranych przez terapeutę, ból kręgosłupa ustąpił, zdarza się sporadycznie po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji...badanie mri:
obniżenie i dehydratacja krążków m-k na poziomach L4-L5 oraz L5-S1.
Na poziomie L4-L5 centralno-lewobocznie uwypuklony krążek m-k modeluje przednią powierzchnię worka oponowego ( wym .AP= 15 mm) i nieznacznie ogranicza światło zachyłka kanału kręgowego.
Na poziomie L5-S1 prawoboczna przepuklina krążka m-k ogranicza światło zachyłka kanału kręgowego oraz otworu m-k. Uszkodzenie pierścienia włóknistego.
Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych.
Dodatkowo każdy fizjoterapeuta, do którego zglaszalam sie z problemem, oceniał postawę, miałam już kilkukrotnie robione wkładki na miarę, a i tak nie widać poprawy,więc problemem nie jest na pewno ustawienia stóp. Podstawowe badania krwi i moczu w normie, jedynie nieznacznie obniżone tsh ,tj.0.307 oraz niedobór witaminy D, który już został wyrównany.
Testy na borelioze-tylko przesiewowy wyniki przeciwciala igg- 7.4 , igm- 101.7.
Problemy z naczyniami,urazy, złamania w obrębie konczyny zostały wykluczone przez ortopedę.
Dotychczas byłam u neurologa,ortopedy,kilku fizjotetapeutow, niestety ból podudzia,od strony piszczeli ,jak wstępował w pozycji stojącej, tak nadal występuje,Nie pomagają ćwiczenia. Jestem coraz bardziej załamana brakiem pomocy.
Pytanie-co można by jeszcze zrobić/czego spróbować, żeby ból podudzia całkowicie ustąpił?bardzo utrudnia mi życie, a jak dotychczas żaden specjalista nie potrafił skutecznie pomóc.
Ból w okolicy podudzia od strony piszczeli może być też spowodowany obciążeniem nerwu udowego. Wtedy należy rozluźnić m. czworogłowy uda. Nie jest to pewniak, ale coś czego może Pani spróbować.
Jestem przeciwnikiem operacji, jednak skoro była Pani u kilku fizjoterapeutów i żaden nie potrafi pomóc, to może warto spróbować. Analizując opis Pani MRI, wydaje mi się, że nie jest to tragiczny obraz. Warto jednak zwrócić uwagę na datę wykonania. Od tamtego czasu objawy mogły się zmienić. Proszę spróbować odciążyć nerw udowy.
Pozdrawiam

Operacja nie gwarantuje ustąpienia Pani objawów. Zalecałbym dalszą rehabilitację. Pozdrawiam!
Witam,
przy diagnozowaniu należy pamiętać, że oceniamy funkcjonowanie całego organizmu, a nie wnioskujemy z samego badania obrazowego. Leczymy ludzi a nie zdjęcia.
Dodatkowo warto sprawdzić czy problem rzeczywiście jest pochodzenia korzeniowego, a nie jest to zaburzenie ślizgu w obrębie samego nerwu udowego. Na struktury nerwowe ogromny wpływ mają również trzewia, naczynia krwionośne. Niestety bez zbadania w gabinecie możemy tylko podsuwać Nasze domniemania o przyczynie Pani problemu.
Co do operacji to według mnie jest to ostateczność. Sugeruję znaleźć innego terapeutę (może warto by spróbować u osteopaty), który pomoże rozwiązać ten problem.
Pozdrawiam,
Jan Przybyłowski