Jakie ćwiczenia należy wykonywać na wyrównaną lordozę szyjną (na razie bez większych dolegliwości bó

11 odpowiedzi
Jakie ćwiczenia należy wykonywać na wyrównaną lordozę szyjną (na razie bez większych dolegliwości bólowych) ?
Proponuję udać się do fizjoterapeuty w miejscu zamieszkania, który oceni postawę i wskaże obszary, które wymagają pracy.

Wszystko jest zależne od jej pochodzenia. Nie sprawdzi tego nikt wirtualnie niestety.
Każdy instruktarz ćwiczeń powinien być dopasowany indywidualnie do dysfunkcji pacjenta. Polecam wizytę u fizjoterapeuty.
Zniesiona lordoza szyjna o której prawdopodobnie tu Pani/Pan pisze nie jest tylko pojedyńczym problemem. Warto udać sie do fizjoterapeuty i zbadać jak wygląda cała postawa i dobrać ćwiczenia na mięśnie przykurczone w celu ich rozluźnienia jak i potem ćwiczenia na mięśnie osłabione w celu ich wzmocnienia. Jednak nie takiej odpowiedzi każdy pytający oczekuje ;)
Co na odległość bezpiecznie mogę zalecić(pisząc zrozumiałym językiem)? Polecam rozluźnić mięśnie z przodu szyi i porobić trochę wygięć odcinka szyjnego - siedząc z wyprostowany kręgosłupem spróbować popatrzeć na sufit. Na początku może być to ruch sztywny ale po 10 powtórzeniach powinno iść płynniej zwiększając zakres ruchu. Nie dociskać czoła, ani nie ciągnąć na siłę. Ruch ma być naturalny i sam powoli będzie się zwiększał jego zakres wraz z ilością powtórzeń. Uwaga jeśli występuje przy ruchu silny ból, zwiększa się albo pojawiają się mroczki lub zawroty głowy zaprzestać powyższych ćwiczeń. Większości pacjentów pomaga, jednak proszę pamiętać, że jest to tylko sugerowane postępowanie, bo do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie. Poza tym na dłuższą metę te ćwiczenia to będzie za mało i trzeba udać się do specjalisty. Jeśli nasilają się bóle polecam udać się do fizjoterapeuty w celu znalezienia przyczyny takich objawów.
Witam,
Warto szczegolowo zdiagnozowac problem. Z czego wynika ( np. wypadek komunikacyjny). Dokladnie przeprowadzic wywiad , jesli jest badanie obrazowe oczywiscie je obejrzec i dobrac odpowiednia terapie i zestaw cwiczen. Przez internet nie da sie dobrac ogolnych cwiczen, bo mozna wyrzadzic komus krzywde.
Pozdrawiam!
Witam. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz odpowiedniego badania przygotuje indywidualnie dobraną terapię oraz zestaw ćwiczeń. Zniesienie lordozy szyjnej może mieć wiele przyczyn, dlatego bardzo ważny jest wywiad, którego niestety nie można przeprowadzić w pełni przez internet. Jedyne co można zalecić to zachowanie pełnej ruchomości odcinka szyjnego (przyciąganie brody do mostka, zgięcie boczne - ucho do barku, rotacje- broda do barku oraz unoszenie twarzy w stronę sufitu). Na początek po kilka ruchów każdym kierunku we własnym naturalnym zakresie, w razie zawrotów głowy przestać wykonywać ćwiczenia. Należy również rozluźnić mięśnie zbyt mocno napięte oraz zwiększyć siłę mięśni rozluźnionych, ale to już konkretna dobrana terapia fizjoterapeuty. Pozdrawiam i zapraszam.
Bardziej od tego czy lordoza szyjna jest zniesiona czy nie, wazna jest elastycznosc tkanek znajdujacych sie wokol kregoslupa. Jesli zadba sie o regularna aktywnosc oraz odpowiednie cwiczenia, problem moze nie pojawic sie nigdy. Rowniez polecam udac sie do sprawdzonego fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Tych ćwiczeń musi Panią/Pana nauczyć fizjoterapeuta, zwrócić uwagę na szczegóły. Przez internet tego się nie da zrobić.
Witam
Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Dokładna diagnoza i pokaz cwiczen (sprawdzenie czy cwiczenia są wykonywanie prawidłowo i bez bólu). Jednakże pewne jest, ze do grupy cwiczen należy włączyć cwiczenia rozciągające, izometryczne oraz cwiczenia funkcjonalne, a wszystko powinno odbyć się w gabinecie fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Rafał Duda
Bez diagnostyki, trudno mówić o terapii.Przyczyn zniesionej lordozy może być sporo.
Niestety bez badania funkcjonalnego terapeuta nie będzie w stanie dobrać indywidualnych ćwiczeń, które Pani pomogą oraz nie zaszkodzą.