Jakie badania na rzeżączkę

8 odpowiedzi
Jakie badanie należy wykonać oraz jaki materiał należy dostarczyć w celu zdiagnozowania rzeżączki ?Czy badanie wykonuje się w laboratorium czy np. na bakteriologi ?
Dzień dobry.
Badanie na obecność dwoinki rzeżączki może być wykonana przez doświadczonego lekarza w gabinecie (badanie bezpośrednie).
Z uwagi na oporność dwoinki na antybiotykoterapię penicyliną sięgającą 25% warto skorzystać z wykonania testu na obecność beta-laktamazy oraz oznaczyć wrażliwość na antybiotyki. W sytuacjach gdy nie ma możliwości wykonania hodowli można skorzystać z badań PCR lub LCR. Tego typu diagnostykę wykona z pewnością dobre labolatorium.
na tego typu diagnostykę należy umówić się rano.
Z doświadczenia wiem, że choroby weneryczne często występują z innymi tego typu przypadłościami - dlatego polecam poszerzyć diagnostykę o badanie przynajmniej na obecność wirusa HIV, kiły, chlamydii. Warto pomyśleć czy nie pojawiły się również objawy wirusowego zapalenia wątroby.
Proszę o wszystko wypytać wenerologa podczas wizyty.
Z poważaniem Sebastian Matwiejczyk
specjalista dermatologii i wenerologii

Szanowna Pani, rutynowo wykonuje się test GC, czyli badanie posiewowe w kierunku Neisseria gonorrhoeae, PCR Neisseria gonorrhoeae. Badanie najczęściej wykonuje lekarz dermatolog-wenerolog w trakcie konsultacji. Pozdrawiam!
Generalnie powinno się udać do dermatologa i w typowej poradni można wykonać bezpośrednie badanie wymazu.
Ewentualnie proponuję zapoznać się z ofertą laboratoriów diagnostyka (metoda pcr wymaz z cewki moczowej/pochwy).
Rutynowo posiew z cewki moczowej u mężczyzn , z kanału szyjki macicy i cewki moczowej u kobiet , pobranie materiału bezpośrednio w punkcie pobrań laboratorium które wykonuje badania .
Trzeba kupić w aptece jałową probówkę z wacikiem do pobierania wymazu pobrać wymaz z cewki moczowej nailepiej rano przed oddaniem moczu i szybko dostarczyć do laboratorium np w Sanepidzie
Witam,
Badanie w wątpliwych przypadkach wykonuje się w laboratorium bakteriologii. Do pewnego rozpoznania bardzo często wystarcza dobrze zebrany wywiad od pacjenta i właściwie przeprowadzone badanie lekarskie.
Przy takim podejrzeniu proszę zgłosić się do specjalisty dermatologa wenerologa- zostanie zalecony pakiet niezbędnych badań i odpowiednie postępowanie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
witam ,wymaz na badania pobiera się w poradni bezpośrednio od pacjenta ,jeśli sa ku temu wskazania
najbliższa Poradnia- Białystok ul Żurawia 14