Jakia jest roznica miedzy proteza calkowita akrylowa a proteza nylonowa?. Czy sa jakies szczegolne w

2 odpowiedzi
Jakia jest roznica miedzy proteza calkowita akrylowa a proteza nylonowa?. Czy sa jakies szczegolne wymagania lub przeciw wskazania dla protez nylonowych?
witam obydwie te protezy są wykonane z innych materiałów. proteza akrylowa wykonana jest z akrylu ich zaletą jest niski koszt wykonania jednak odbija się to w estetyce wykonania protezy oraz jakości użytkowania protezy te są sztywne i muszą mieć duży zasięg co niekiedy może wywoływać u pacjentów odruch wymiotny, może także dochodzić do braku przyssania się protezy do śluzówki co może mieć konsekwencje w braku utrzymania się protezy w jamie ustnej ,może także dochodzić do podrażnień dziąseł. proteza nylonowa wykonana jest z materiału termoplastycznego . Jej zaletą jest elastyczność oraz cienkość ; rzadziej dochodzi do złamania takich uzupełnień, często ma nieco mniejszy zasięg w jamie ustnej pacjenta. Charakteryzuje się znacznie lepsza przyczepnością jej wadą jest szybkie uleganie odbarwieniom wiec pacjent decydujący się na to uzupełnienie musi się liczyć ze wzmożoną higieną jamy usntej

Proteza akrylowa to tradycyjna proteza wykonana ze sztywnego i dość grubego materiału, często wzmocnionego siatką stalową.Jeśli chodzi zaś o inny rodzaj materiału, to polecam protezy akronowe, elastyczne. Protezy te są znacznie cieńsze, ich zasięg często bywa ograniczony w stosunku do protez tradycyjnych , akrylowych, nie alergizują i nie ulegają przebarwieniom.