Jaką diete powinna miec osoba po 80 tce, zwłaszcza ze ma zle gojącą sie rane na nodze. Jak mozna wsp

2 odpowiedzi
Jaką diete powinna miec osoba po 80 tce, zwłaszcza ze ma zle gojącą sie rane na nodze. Jak mozna wspomóc leczenie od środka, by leczenie było szybsze, narazie bierze antybiotyki i Fresubin protein energy drink. Co ma zdrowego jesc, bo nie ma ochoty na nic.
Dieta powinna ograniczyć cukry , głównie słodycze i słodkie owoce, napoje. Nie ma jednej diety, trzeba problem rozpatrzyć szczegółowo. Za mało danych .

Brak apetytu to częsty problem u starszych osób. Warto zadbać o dobre nawodnienie, ponieważ niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia - a często właśnie niedostateczna produkcja śliny i soków trawiennych powoduje brak apetytu u osób starszych. Proszę podawać płyny w ciągu całego dnia, mogą być różne, w niedużych porcjach, tak aby w ciągu całego dnia dostarczyć minimum 1,5 litra płynów, a jeśli to możliwe 2 litry. Przy gojącej się ranie bardzo ważna jest odpowiednia ilość białka. Polecam warzywne zupy krem ze zmiksowanym jajkiem lub rybą, lub białkiem w proszku (na bazie WPC 80, bez dodatków smakowych). Dodatkowo w takiej zupie można zmiksować trochę oleju roślinnego zimnotłoczonego, aby dostarczyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przy dużym problemie z brakiem apetytu może się sprawdzić miksowanie produktów z waniliowym serkiem homogenizowanym - sam w sobie nie jest zdrowy, ale w ten sposób można zachęcić do zjedzenia posiłku, żeby ta osoba cokolwiek zjadła. Np. można dokładnie zmiksować serek z twarogiem, płatkami owsianymi i jakimś owocem.