Jak zwiększyć swoją asertywność?

5 odpowiedzi
Myślę, że na co dzień sobie dobrze radzę, jednak moim problemem jest asertywność, a raczej jej brak. Nie potrafię nigdy nikomu odmówić. Od razu mam wyrzuty sumienia. Wychowywana byłam tak, że kazano mi zawsze na wszystko się zgadzać i nie sprzeciwiać. Jednak wiem, że są sytuacje, kiedy trzeba być stanowczym. Czy jest jakiś trening asertywności”, który mógłby mi pomóc?
Tak, pomysł, aby skorzystać z treningu asertywności to doskonałe rozwiązanie w tej sytuacji. Warto też rozważyć podjęcie terapii, aby przyjrzeć się bliżej źródłom małej asertywności.

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA

Dzień dobry :) Pyta Pani o kwestię zwiększenia asertywności i ew. treningów w tym zakresie. Takie treningi są już bardziej w obszarze coachingu, warsztatów motywacyjnych niż psychoterapii. Zadaniem psychoterapii byłoby skoncentrowanie się na genezie Pani problemu. Nie chodzi przecież o to, żeby Pani robiła to, co mówi Pani kolejna osoba (to jest sposób i go stosuj). W psychoterapii przepracowałybyśmy lęk i dzięki mojej pomocy miałaby Pani szansę na znalezienie swojego własnego sposobu na zadowalającą Panią komunikację z druga osobą.
W pracy osobistej zajęłybyśmy się właśnie wyrzutami sumienia i presją jaką Pani doświadczyła, co wpłynęło na to, że dziś Pani ma trudność z asertywnością. Celem takiej praca terapeutycznej o której pisze jest oczywiście pomoc Pani, aby zwiększyła się Pani asertywność, ale efektem psychoterapii powinno być naturalne zmniejszenie napięcia związanego z taką konfrontacją. Nie tylko "na głowę" jak dość często dzieje się przy okazji coachingu, a "na emocje". W praktyce nie uczę więc wyłącznie sposobów na to jak być śmielszym, które Pani trenowałaby w życiu. Założeniem byłaby pomoc w obniżeniu poziomu lęku, dzięki czemu łatwiej Pani byłoby decydować, o tym czego chce i śmielej to komunikować to drugiej osobie.
Zapraszam na bezpłatne spotkanie jeżeli chciałaby Pani szerzej o tym porozmawiać !
Sugeruję wizytę: - 1 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Zastanawia mnie czy jest to problem szkoleniowy, czyli taki który wymaga tylko zyskania pewnych umiejętności dostępnych na kursach asertywnosc i/warsztatach czy też sprawa wymaga gruntowniejszego zajęcia się, bo dotyczy stylu reagowania typowego dla osobowości. Znaczy wtedy, że zmiany wymaga względnie trwała cecha i wymaga wtedy to pracy terapeuty. Nie ośmieliłbym się czynić takiej diagnozy z tego postu, ani bez spotkania. Poza tym zaciekawiły mnie pewne słowa klucze takie jak nigdy i nikomu, co to właściwie znaczy i wymagałoby to wnikliwszego zbadania.
Dobry wieczór, oczywiście istnieją różnego rodzaju treningi asertywności, zwykle są realizowane w ramach różnego rodzaju warsztatów. Nie jestem trenerem więc trudno byłoby mi polecać Pani coś konkretnego. Jako terapeuta natomiast, a właśnie psychoterapią zajmuję się zawodowo, mogę powiedzieć, że często tego rodzaju z pozoru błahe problemy mają swoje głębsze źródło w strukturze osobowości. Wobec powyższego różnego rodzaju treningi przynoszą oczywiście pewną poprawę jednak nie są w stanie usunąć źródła problemu, który ma tendencję do nawracania. Proces psychoterapii daje natomiast szansę na trwalszą zmianę. Myślę, że w Pani przypadku warto byłoby rozważyć konsultację z terapeutą w celu bardziej precyzyjnego ustalenia źródeł Pani trudu i na tej podstawie określenie potencjalnie najlepszej formy pomocy. Mam nadzieję, że choć w części odpowiedź ta będzie pomocna. Pozdrawiam, A. Auguścik
Asertywność rozwijamy głównie poprzez treningi w tym zakresie. Asertywność nie jest cechą wrodzoną. Należy jednak jasno zdiagnozować w jakich obszarach poziom asertywności jest niski. Po określeniu zakresu treningu, przechodzimy do ćwiczeń, które realizujemy na konsultacjach, jak i poza gabinetem. Serdecznie zapraszam :)
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.