Jak zmienić dietę by poprawić koncentrację?

2 odpowiedzi
W moim życiu zawodowym bardzo dużą rolę odgrywa koncentracja. Bardzo dużo rozmawiam z ludźmi, prowadzę negocjacje i wydaję polecenia moim podwładnym. Czasami wydaję mi się jakby mi coś umykało. Moja uwaga ulega rozproszeniu. Czytałam kiedyś artykuł, że odpowiednia dieta może wpłynąć pozytywnie na ludzki umysł. Jakiego rodzaju produkty powinnam w tym celu spożywać?"
Witam, w przypadku objawów, o których Pani wspomina na pewno należy skupić się na odnalezieniu przyczyny takiej sytuacji. Obejmuje to zarówno przeanalizowanie ilości snu, którego Pani zażywa, a także odstępów czasowych pomiędzy spożywanymi przez Panią posiłkami. Warto również sprawdzić stan Pani tarczycy. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, na które między innymi należy zwrócić uwagę: magnez (np. banany, orzechy, czekolada, pełnoziarniste pieczywo, kasze), cynk (np.mięso, sezam, jaja), kwasy omega 3 (np. ryby tłuste, orzechy włoskie, sezam, olej rzepakowy, siemię lniane), witaminy z grupy B (mięso, rośliny strączkowe, kasze, warzywa), a także witamina D (ryby, nabiał). Warto zadbać także o odpowiednią ilość czasu spędzaną na świeżym powietrzu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Mózg zarządca organizmu - stale odbiera, przetwarza i przesyła miliony informacji. Choć niewielki - u osoby dorosłej 2 proc. masy ciała, jest bardzo energochłonny. Zużywa aż 20-25 proc. energii dostarczanej organizmowi. Szczególnie ważne dla rozwoju umysłowego są witaminy z grupy B i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe , których najbogatszym źródłem są ryby i oleje.
Witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Występują choćby w soi i właśnie w pieczywie z pełnego przemiału. Niedobór witaminy B3 powoduje m.in. osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem, bezsenność.
Lecytyna jest najlepszym źródłem choliny potrzebnej do powstania acetylocholiny – jednego z neuroprzekaźników. W znacznym stopniu poprawia pamięć. Lecytyna występuje w orzeszkach ziemnych, soi i kiełkach pszenicy.
Żelazo to nośnik tlenu. Jest w orzechach, roślinach strączkowych, owocach pestkowych, warzywach liściastych, rodzynkach. Jego niedobór upośledza zdolność rozumowania i uczenia się.
Cynk, którego większe ilości wykrywa się w organizmach dzieci o wybitnej inteligencji, jest w ostrygach, występuje też w pestkach dyni.
Potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródła to: winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie, pomidory i ziemniaki.
Fosfor poprawia nastrój, zwiększa inteligencję, dodaje sił witalnych. Jest potrzebny, by nie zawodziła nas pamięć. Dużo jest go w rybach.
Kwas linolowy znajduje się w tłuszczach rybnych i roślinnych. Jego brak powoduje osłabienie koncentracji, utratę pamięci, apatię, a nawet halucynacje.
Dieta ma ogromny wpływ na pracę mózgu. Dla udoskonalenia i usprawnienia pracy mózgu ja również polecam trening EEG biofeedback.
Metoda EEG-biofeedback jest metodą nieinwazyjną, dzięki której można wytrenować neuropsychiczne i psychosomatyczne funkcje naszego organizmu, co ma wpływ na funkcjonowanie całego ustroju człowieka.
Jest to technika, podczas której osoba trenująca uczy się regulować własne funkcje biologiczne na poziomie centralnego układu nerwowego, które zazwyczaj przebiegają w sposób nieświadomy, jak np. oddychanie, tętno. Zdobycie kontroli nad tymi procesami pozwala osobie trenującej poprawić funkcjonowanie pracy mózgu i całego układu nerwowego, a w konsekwencji całego ciała, dzięki czemu jest w stanie wyeliminować wiele niepożądanych objawów czy nawet zaburzeń związanych z nieprawidłową pracą mózgu.
Metoda biofeedback ma przede wszystkim za zadanie harmonizowanie pracy obu półkul mózgowych, gdyż wiele zaburzeń, a także powszechne problemy z zapamiętywaniem czy koncentracją uwagi, mają swoją przyczyną w nadaktywności lub niedoczynności jednej z półkul mózgowych. Udział w treningu biofeedback prowadzi do regulacji pracy obu części mózgu, a w rezultacie ustania niepożądanych objawów. Trening ma również doskonały wpływ na przyczyny problemu. Prowadzone badania naukowe wskazują, iż biofeedback wpływa nie tylko na samą pracę mózgu podczas treningu, ale z jego pomocą zachodzą korzystne zmiany w strukturach układu nerwowego, dzięki czemu po zakończeniu treningu pozytywny efekt utrzymuje się wiele lat.
Trening EEG Biofeedback umożliwia:
-zwiększenie ogólnej wydolności psychofizjologicznej organizmu
- poprawę pamięci i koncentracji uwagi
- odporność na długotrwały stres i wysiłek umysłowy
- zwiększenie kreatywności
- opóźnienie procesów starzenia się
- przewlekłe zmęczenie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.