Jak zaakceptować siebie i poprawić samoocenę?

2 odpowiedzi
Nienawidzę siebie. Wszystko robię źle, chcę być najlepsza- głupia, przecież nic nie umiem. Żrem tylko, ciągle tylko muszę iść zrobić zakupy, bo znowu wszystko zeżarłam. W końcu się ruszę, ambitne plany, poskaczę na skakance- ale gdzie ja tłuścioch mogłabym skoczyć więcej niż 100 razy- nie udaje mi się, co chwilę plącze mi się skakanka, tak głupia wymówka. Chcę zdawać maturę, napiszę na 90%, chociaż to mi się uda, ale pisze próbne na 50%- znowu myślałam, że jestem lepsza. I co z tego, że dobra szkoła, że się uczę i tak nie umiem myśleć. I jeszcze myślałam, że ktoś się we mnie zakochał, bo przecież wszystko na to wskazywało. Uwierzyłam w to, powiedziałam, że ja też się zakochałam- "to były tylko żarty, nie zakochałem się w tobie". Jak mogłam myśleć, że taki super chłopak zakochałby się w tak brzydkiej, głupiej dziewczynie jak ja? Mogę kupować sobie śliczne sukienki, ale nie będę wyglądać tak jak inne dziewczyny i nie będę taka towarzyska, zawsze będę zgarbiona.
W ten sposób widzę siebie i wiem, że to nie jest normalne. Ale nie umiem tego zatrzymać, gdy jestem zła, wymagam od siebie coraz więcej i tym bardziej się nic nie udaje. Jak mam zmienić nastawienie do siebie? Zacząć siebie szanować i zaakceptować siebie, być towarzyska i po prostu szczęśliwa sama ze sobą?
Dzień dobry. Napisała Pani o bardzo silnym negatywnym stosunku do samej siebie. Najbardziej polecałabym Pani podjęcie psychoterapii, ponieważ aby skutecznie Pani pomóc potrzebne jest poznanie Pani całej historii i bardziej wnikliwa praca nad Pani przekonaniami, potrzebami samoakceptacją, regulacją emocji, relacjami z innymi ludźmi. Jeśli podjęcie terapii nie jest możliwe zachęcam do przeczytania książki "Program zmiany sposobu życia" J.Younga - zawiera opis różnych dysfunkcjonalnych przekonań na temat siebie i samopomocowe ćwiczenia - co jednak może nie zastąpić terapii. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

Dzień dobry, przede wszystkim dobrze byłoby zacząć od kontroli nastroju przez zmianę sposobu myślenia. Wypowiada Pani myśli, które są depresyjne i pogłębiają złe samopoczucie, co nie sprzyja motywacji do ćwiczenia, rozwijania znajomości a zwiększa złość do siebie i niezadowolenie. Służy napadom objadania się. Kontroli nastroju można się nauczyć z książki "Umysł ponad nastrojem" Ch. Padesky i D. Greenbergera. Jeżeli będzie Pani w stanie opanować emocje i podjąć ważne zmiany w życiu samoocena automatycznie powinna wzrosnąć. Proszę pomyśleć też o podjęciu psychoterapii, która powinna wyjaśnić skąd u Pani taka surowość dla siebie i pomóc nauczyć się bycia dla siebie bardziej życzliwą. Pozdrawiam