Jak wyleczyć bawoli garb?

6 odpowiedzi
Witam, czy jakimiśi ćwiczeniami można zatrzymać/wycofać pogłębiający się 'bawoli garb' i opadające ramiona? Mam 28 lat, a praca przed komputerem nie pomaga mi w utrzymaniu poprawnej postawy. Proszę o pomoc.
Badania i praktyka pokazuje, że często jest to problem z ciągnięciem mięśni/ więzadeł narządów wewnętrznych za tkanki w okolicy kręgosłupa. W takim przypadku należy przeanalizować całą postawę ciała/ klatkę piersiową i pracować na napiętych strukturach. Z pewnością da się zniwelować dolegliwości bólowe oraz zatrzymać progresje

Witam,
Tak w filmowym skrócie opisując "Bawoli lub inaczej zwany wdowi garb" to nagromadzenie się tkanki łącznej w okolicach karku. W większości ma to związek z zaburzeniem postawy tzw. Zespołem skrzyżowania górnego, w którym szyja i barki wysunięte są do przodu. Dochodzi w związku z tym do przykurczów stuktur mięśniowo-powięziowych szyi i klatki piersiowej, zaś struktury karku i górnej części pleców ulegają osłabieniu i rozciągnięciu. To także znacząco wpływa w konsekwencji na krzywiznę kręgosłupa w odcinku szyjnym. Praca z tego typu przypadkami polega w pierwszej kolejności na terapii tkanek miękkich mających na celu rozluźnienie napiętych struktur i przywrócenie prawidłowej równowagi napięciowej w całej okolicy i ciele. Wówczas wprowadza się ćwiczenia stymulujące do prawidłowego ustawienia barków i szyi. Cieżko przez internet dokładnie przeanalizować dany przypadek. Mimo wszystko zachęcam, aby udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego (zapraszam też do siebie to chętnie spróbuję pomóc). Wtedy na bieżąco uda się ocenić, gdzie leży sedno sprawy i może uda się zaradzić.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Szanowny/-a Panie/-i
w opisanej sytuacji doszukuję się dwóch dysfunkcji: bawoli (wdowi) garb oraz tzw. plecy okrągłe (hiperkifoza piersiowa). W obydwu problemach sugeruję wrócić do źródła ich powstania oraz pozbycie się PRZYCZYNY.

==> Bawoli garb to przypadłość "kosmetyczna" spowodowana nagromadzeniem się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy karku.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY: zaburzenia endokrynologiczne (hormonalne), zaburzenia układu limfatycznego, otyłość, niska aktywność fizyczna, skłonności genetyczne.
ZALECENIA: badania gospodarki hormonalnej u Endokrynologa, masaże o typie drenażu limfatycznego (minimum 10 zabiegów), systematyczna aktywność fizyczna i częsta zmiana pozycji, rozciąganie mięśni szyi i karku, zabiegi medycyny estetycznej (!)

==> Plecy okrągłe to częsta wada postawy, której nie powinniśmy bagatelizować. Poza bólem lokalizującym się nie tylko w grzbiecie, z biegiem czasu możemy liczyć na bóle szyi, karku, barku/-ów, spadek wydolności fizycznej, trudności ze snem, bóle głowy i inne.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY: głównie długotrwała pozycja siedząca, źle dopasowane stanowisko pracy, niski poziom aktywności fizycznej lub źle dopasowany program treningowy, przebyta choroba Scheuermanna w dzieciństwie
ZALECENIA: częsta zmiana pozycji, odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy, dbanie o wyprostowaną postawę, systematyczny ruch i ćwiczenia.

Z uwagi na typowo praktyczną stronę omawianego problemu zalecam wizytę u Fizjoterapeuty, który krok po kroku wszystko wyjaśni, pokaże i zaproponuje Panu/-i indywidualny program ćwiczeń.

POWODZENIA!
Witam!

Plecy okrągłe zwane fachowo hiperkifozą piersiową są najczęściej występującym zespołem posturalnym. Tak jak Pani/Pan zauważył/a bardzo dużo zależy od pracy i trybu życia.

Dokładny opis tej wady wraz z wzajemnym oddziaływaniem mięśni jet opisany stronie gabinetu renova-rehabiitacja.pl w zakładce zespoły posturalne pod pojęciem skrzyżowania górnego.

Przed ćwiczeniami dobrze jest skorzystać z 2-3 wizyt terapeutycznych w celu odblokowania mięśni i segmentów ruchowym kręgosłupa i obręczy barkowej.

W typowym zespole okrągłych pleców zalecam rozciąganie mięśni piersiowych i górnej części mięśni czworobocznego (kapturowego) wzmacnianie mięśnia czworobocznego( części środkowej i dolnej) oraz równoległobocznych. Istotne są również ćwiczenia dobrej postawy np ćwiczenie bruggera.

Ze względu na stopień skomplikowania tych ćwiczeń nie podejmę się ich opisu w kilku słowach.

Pozdrawiam!
Witam serdecznie,

Odsyłam to pytanie do lekarza ponieważ jestem psychoterapeuta, psychologiem.

Pozdrawiam,
BMB
Witam. W Pani/Pana wieku jest jeszcze czas na wypracowanie odpowiedniego nawyku postawy. Odpowiedni trening i silna motywacja powinna przynieść wymierne skutki. Pozdrawiam u zapraszam na terapie.