Jak wygląda terapia w nurcie integracyjnym? Terapeutka którą wybrałam pracuje w nurcie integracyjnym

3 odpowiedzi
Jak wygląda terapia w nurcie integracyjnym? Terapeutka którą wybrałam pracuje w nurcie integracyjnym, a łączy myślenie systemowe i psychodynamiczne oraz wykorzystuje elementy terapii poznawczo-behawioralnej
Nurt integracyjny (lub integratywny) to właśnie wykorzystanie podejść nurtów wypracowanych dotychczas, łączenie technik, wybór podejścia w zależności od potrzeb osoby wspieranej (klienta/pacjenta). Stąd łączenie elementów trzech nurtów przez terapeutkę.

Psychoterapia w nurcie integratywnym, to terapia, w której łączy się techniki z różnych szkół terapeutycznych. Terapia ta staje się coraz bardziej popularna, ponieważ badania nad psychoterapią pokazują, że nie jest możliwe wyjaśnienie wszystkich problemów pacjenta pracując w jednym tylko nurcie.
Terapia w nurcie integracyjnym jest terapią dostosowaną do potrzeb klienta. Specjalista wybiera odpowiednie techniki odpowiadające klientowi, by w ten sposób osiągnąć najlepsze rezultaty, zgodne z oczekiwaniami zainteresowanego. Nurty, które Pani wymieniła, różnią się od siebie wieloma aspektami (podejście do klienta, do terapii, istota poruszania tematów z dzieciństwa), najważniejsze jest natomiast to, że każdy z nich ma potwierdzoną empirycznie skuteczność.

Nie sposób odpowiedzieć precyzyjnie na postawione przez Panią pytanie dotyczące wyglądu takiej terapii. To, jak będzie ona wyglądać, zależy od trudności jakich aktualnie Pani doświadcza, jak i obszarów, nad jakimi chciałaby Pani pracować.