Jak wesprzeć przyjaciółkę po śmierci samobójczej jej ojca? Dzień dobry, zwracam się z prośbą o udzi
3
odpowiedzi
Jak wesprzeć przyjaciółkę po śmierci samobójczej jej ojca?
Dzień dobry, zwracam się z prośbą o udzielenie rady, jak mogę wesprzeć moją przyjaciółkę (osoba dorosła), po śmierci samobójczej jej ojca, który zmagał się z wysokozaawansowaną chorobą nowotworową. Jej rodzina szykowała się na śmierć ojca w wyniku choroby, jednak samobójstwo stało się naturalnie niespodziewaną sytuacją. Przyjaciółka jest na bardzo wczesnym (kilka dni) etapie żałoby. Czy jestem w stanie jej realnie pomóc? Jak to zrobić?
Serdecznie dziękuję za pomoc
Dzień dobry, zwracam się z prośbą o udzielenie rady, jak mogę wesprzeć moją przyjaciółkę (osoba dorosła), po śmierci samobójczej jej ojca, który zmagał się z wysokozaawansowaną chorobą nowotworową. Jej rodzina szykowała się na śmierć ojca w wyniku choroby, jednak samobójstwo stało się naturalnie niespodziewaną sytuacją. Przyjaciółka jest na bardzo wczesnym (kilka dni) etapie żałoby. Czy jestem w stanie jej realnie pomóc? Jak to zrobić?
Serdecznie dziękuję za pomoc
To jest mocno traumatyczne wydarzenie. Nic nie wiem o tym, co sie z Pani przyjaciolka dzieje, wiec trudno cos powiedziec. Prosze sprawdzic czy ta osoba bedzie miala w swoim otoczeniu swoich bliskich. Z reguly to wystarcza. Jesli pojawia sie jakies somatyczne objawy, mocny spadek nastroju >2 tygodnie, prosze polecic jej zapisac sie do psychologa/terapeuty lub psychiatry.
W takiej sytuacji, to co może Pani zrobić dla przyjaciółki to umożliwić jej przeżycie żałoby w taki sposób jaki ona tego potrzebuje oraz być przy niej, towarzyszyć jej w tym jeśli będzie ona tego potrzebować - przytulić, wysłuchać. Pomocne może być również zajęcie się codziennymi sprawami tak by ją odciążyć i dać przestrzeń do skupienia się na sobie - np. poprzez zrobienie zakupów, zapewnienie posiłków, zajęcie się dziećmi itp. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani.
Wspieranie bliskich, a szczególnie w tak bolesnej sytuacja, jest bardzo trudne . Wymaga dużego taktu i wrażliwości. Żałoba jest mocno indywidualną sprawa i przebiega różnie w zależności od osoby.
Napewno warto zapytać koleżankę, jak jej i w czym pomóc. Być może on sama określi zakres pomocy i wsparcia?!
Jeśli nie będzie chciał/mogła sprecyzować zakresu pomocy, wtedy warto przyjąć postawę „do dyspozycji”. Ogranicza się to do „bycia” przy/dla takiej osoby. Bycie dla kogoś to chyba najlepsza forma.
Życzę powodzenia.
Wspieranie bliskich, a szczególnie w tak bolesnej sytuacja, jest bardzo trudne . Wymaga dużego taktu i wrażliwości. Żałoba jest mocno indywidualną sprawa i przebiega różnie w zależności od osoby.
Napewno warto zapytać koleżankę, jak jej i w czym pomóc. Być może on sama określi zakres pomocy i wsparcia?!
Jeśli nie będzie chciał/mogła sprecyzować zakresu pomocy, wtedy warto przyjąć postawę „do dyspozycji”. Ogranicza się to do „bycia” przy/dla takiej osoby. Bycie dla kogoś to chyba najlepsza forma.
Życzę powodzenia.
Podobne pytania
- Leczę się na depresję lękową przyjmuje depratal 30 czy w takiej dawce ten lek poza działaniem przeciwlękowym działa chociażby trochę przeciwdepresyjne
- Choruję na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Mam podwyższony popęd seksualny. Chciałbym lek na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne który jednocześnie obniżałby popęd seksualny. Które leki stosowane w leczeniu OCD mają najczęściej takie działanie?
- Kobieta lat 28, od paru dni czuje się kiepsko. Senność, nie mam siły na nic, nic mi się nie chce. Przeleżałabym w łóżku całe dni do tego ból głowy czasami drętwieją mi opuszki palcy. W ciągu dnia zdarzają mi się "trzesawki" ulokowane w klatce piersiowej. Mam stwierdzona insulinooporność. Robiłam…
- Mam 31 lat i dziś zrobiłam badania krzywej glukozowej i insulinowej. Nie wiem czy wyniki są prawidłowe. Bardzo proszę o pomoc: Glukoza: 78; po 1 h 90; po 2 h 74 Insulina: 6.8; po 1 h 35,4; po 2 h 13,9 Z góry dziękuje za odpowiedź.
- Jestem cukrzykiem typu 2 mam 1 stenta po zawale 3 lata temu powiekszona orostate lecze sie.Czy jest jakis ratunek zeby osiągać erekcje bo sa trudnosci i zeby czlonek byl w miare sprawny.Mam 61 lat
- Mam taki ucisk w glowie po lewej stronie na czubku niby nerw trojdzielny czuje jak by mi czolo rospieralo i oko i sie w srodku trzese w nocy kak spie wszystko ok rano wszystko ok jak troche pochodze to ucisk przychodzi ??
- Czy wskaźnik insulinooporności 5,51, oraz glukoza 93 na czczo, po godzinie 128, oraz po dwóch godzinach 99 (mg/dl) to wyniki mogące niepokoić?
- Mam problemy z odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa, bóle i ucisk. Pracuje przy komputerze 8h dziennie. W moim miejscu pracy nie mam zbyt wygodnego krzesła ponieważ jest to plastikowe krzesełko z oparciem do połowy pleców. Jest niewygodne dlatego nie opieram się cały dzień i staram się w…
- Mam problemy z odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa, bóle i ucisk. Pracuje przy komputerze 8h dziennie. W moim miejscu pracy nie mam zbyt wygodnego krzesła ponieważ jest to plastikowe krzesełko z oparciem do połowy pleców. Jest niewygodne dlatego nie opieram się cały dzień i staram się w…
- Mam mieć usunięcie torbiela pod nerka 20.11 , Dnia 06.10 chciałabym sobie zrobić tatuaż na przed ramieniu czy tatuaż w jakiś sposób przeszkodzi ?
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.