jak przekonac do terapii kogos z lękiem społecznym

3 odpowiedzi
witam, szukam terapeuty dla mojego brata, ktory coraz bardziej sie izoluje, nie chce podjąć zadnej pracy, trudno do niego dotrzeć i konkretnie porozmawiać. na wszelkie wskazowki, prośby reaguje agresją, tak jakby był atakowany. 15 lat temu mial "incydent schizofreniczny" jak określił to psychiatra. Leczy się farmakologicznie. oczywiście bardzo trudno go przekonac do terapii. Jak można to zrobić? Czy Pani zajmuje sie takimi schorzeniami? z gory dziękuję za odpowiedz
Żeby terapia miała sens, brat musi sam jej chcieć. Można zostawić mu telefon do terapeuty w jakimś widocznym miejscu albo zachęcać, odwołując się do "życiowych" argumentów (np. terapia jako coś, co może pomóc w podjęciu samodzielnego życia - pracy, relacji z innymi itp.). Nie da się natomiast zmusić do terapii. Jako osoba dorosła brat też powinien sam zadzwonić i umówić się na konsultację. Zarówno decyzja o terapii, jak i odrzucenie tego pomysłu jest jego odpowiedzialnością.
Nie wiem, co miał na myśli psychiatra mówiąc o incydencie schizofrenicznym. Z osobami z lękiem społecznym pracowałam, pracy z kimś cierpiącym na schizofrenię bym się nie podjęła, bo brak mi doświadczenia w tym zakresie. Możliwość prowadzenia terapii określam z każdym indywidualnie po etapie konsultacji, ponieważ wtedy dopiero mogę lepiej określić zarówno problem, jak i własne kompetencje w jego kontekście.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę przyjść razem z bratem. Pozdrawiam Jolanta Iwanowska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jednym z rozwiązań jest próba skonsultowania brata z psychiatrą. Odpowiednia farmakologia obniży lęk na tyle, że konsultacja z psychologiem bądź psychoterapia będą bardziej możliwe i mniej stresujące. Są psychiatrzy, którzy odbywają wizyty domowe. Sugerowałabym zacząć od takiej formy, jeśli lęk jest paniczny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.