jak przekonac do terapii kogos z lękiem społecznym

3 odpowiedzi
witam, szukam terapeuty dla mojego brata, ktory coraz bardziej sie izoluje, nie chce podjąć zadnej pracy, trudno do niego dotrzeć i konkretnie porozmawiać. na wszelkie wskazowki, prośby reaguje agresją, tak jakby był atakowany. 15 lat temu mial "incydent schizofreniczny" jak określił to psychiatra. Leczy się farmakologicznie. oczywiście bardzo trudno go przekonac do terapii. Jak można to zrobić? Czy Pani zajmuje sie takimi schorzeniami? z gory dziękuję za odpowiedz
Żeby terapia miała sens, brat musi sam jej chcieć. Można zostawić mu telefon do terapeuty w jakimś widocznym miejscu albo zachęcać, odwołując się do "życiowych" argumentów (np. terapia jako coś, co może pomóc w podjęciu samodzielnego życia - pracy, relacji z innymi itp.). Nie da się natomiast zmusić do terapii. Jako osoba dorosła brat też powinien sam zadzwonić i umówić się na konsultację. Zarówno decyzja o terapii, jak i odrzucenie tego pomysłu jest jego odpowiedzialnością.
Nie wiem, co miał na myśli psychiatra mówiąc o incydencie schizofrenicznym. Z osobami z lękiem społecznym pracowałam, pracy z kimś cierpiącym na schizofrenię bym się nie podjęła, bo brak mi doświadczenia w tym zakresie. Możliwość prowadzenia terapii określam z każdym indywidualnie po etapie konsultacji, ponieważ wtedy dopiero mogę lepiej określić zarówno problem, jak i własne kompetencje w jego kontekście.

Proszę przyjść razem z bratem. Pozdrawiam Jolanta Iwanowska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jednym z rozwiązań jest próba skonsultowania brata z psychiatrą. Odpowiednia farmakologia obniży lęk na tyle, że konsultacja z psychologiem bądź psychoterapia będą bardziej możliwe i mniej stresujące. Są psychiatrzy, którzy odbywają wizyty domowe. Sugerowałabym zacząć od takiej formy, jeśli lęk jest paniczny.