Jak poradzić sobie z impotencją w wieku 61 lat?

5 odpowiedzi
Mam 61 lat, mam problemy ze wzwodem. Brałem tabletki Braweran, Penigra,oraz Erekton Fast. Niestety żadne mi nie służą. Nie jestem pierwszej młodości, ale też nie aż taki stary, żeby dać sobie spokój w tym temacie. Co mam robić w tym kierunku?
Dziękuję za to pytanie. Zaburzenia erekcji nigdy nie powinny być lekceważone. Niestety, wielu mężczyzn wciąż ignoruje problemy w sferze intymnej.
Powszechne jest przekonanie, że problemy ze wzwodem są naturalną konsekwencją procesu starzenia się i nie ma potrzeby poświęcania im szczególnej uwagi.
Często jednak są one ważnym sygnałem poważniejszych schorzeń. Biologia starzenia się w pewnym stopniu zawsze będzie wiązać się z obniżeniem wydolności
seksualnej,jednak potencjalnie zdrowy 70 czy 80-latek może mieć prawidłową erekcję. To różne schorzenia, które pojawiają się wraz z wiekiem
najczęściej przyczyniają się do zaburzeń erekcji.

Zaburzenia erekcji dotykają aż 50% mężczyzn w pana wieku. Najczęściej mają one podłoże organiczne, dlatego w pierwszej kolejności należy wykluczyć różne
schorzenia. Proponuje, by udał się Pan do lekarza seksuologa, urologa lub lekarza pierwszego kontaktu, który zleci niezbędne badania.

Jakie choroby najczęściej powodują zaburzenia erekcji?
Cukrzyca, problemy naczyniowe, zaburzenia krążenia, schorzenia kręgosłupa, problemy neurologiczne (na przykład choroba Parkinsona), powiększenie prostaty,
nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne (w tym m.in. niedobór testosteronu), niewydolność nerek czy wątroby.
Przeważnie mamy do czynienia z różnymi czynnikami jednocześnie.
Problemy ze wzwodem mogą też mieć bardziej prozaiczne przyczyny: nieprawidłowa dieta, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów, nadużywanie
alkoholu.
Nie można także wykluczyć przyczyn natury psychogennej takich jak stres, depresja (i inne choroby psychiczne), tzw. "syndrom wdowca" (czyli długotrwałą abstynencję
seksualną).

Nie ma żadnych powodów, dla których miałby Pan "dawać sobie spokój" :) Zdrowie seksualne to składowa naszego ogólnego zdrowia i należy o nie dbać.
Dotychczasowe preparaty (Braveran, Penigra, Erekton Fast) są suplementami diety, nie faktycznym leczeniem. Nie znam osobiście żadnych badań klinicznych
(publikowanych w literaturze przedmiotu czy na konferencjach naukowych), które miałyby potwierdzać ich skuteczność. Niektóre z nich zawierają w składzie L-argininę,
która jest oczywiście substratem do produkcji ważnego neuroprzekaźnika - tlenku azotu, jednak ilość jaką należałoby jej bardzo duża (o wiele większa niż we wspomnianych
przez Pana preparatach). Taka ilość mogłaby z resztą mieć negatywne skutki na Pana organizm. Pewnie mogą one poprawiać ogólną wydolność organizmu, nie rozwiążą jednak problemu.

Lekarz musi w pierwszej kolejności zrobić badania - ustalić, jaka jest etiologia Pana dolegliwości. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć właściwe leczenie.
Być może będzie Pan mógł zażywać Sildenafil (Viagra, Cialis, Levitra) - to są bardzo skuteczne leki. Jeśli akurat byłyby przeciwwskazania lekarz zleci inne leczenie
(na przykład iniekcję do ciał jamistych prącia, metody próżniowe). Jeśli przyczyny będą organiczne - zacznie Pan leczyć także chorobę podstawową, jeśli psychogenne - można
zacząć psychoterapię. Nie jest Pan skazany na problemy z erekcją. Na pewno uda się znaleźć właściwą drogę do pokonania trudności. Pozdrawiam serdecznie, M.Żak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Pana, aktywność seksualna jest ważnym elementem życia i uważam żeby w wieku 61 lat trzeba z niej rezygnować Uważam, że powinien Pan udać się na wizytę do lekarza urologa i przy jego pomocy znaleźć przyczynę problemów ze wzwodem. Pozdrawiam Alicja Giezek

Dobry wieczór. Przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem, który pomoże określić przyczynę przedstawianych przez Pana trudności. Pozdrawiam!

Niestety w tym temacie Panu nie pomogę. Proszę udać się do lekarza. Pozdrawiam

Problemy ze wzwodem mogą mieć różne podłoża. Dobrze jest zbadać przyczynę. Może się okazać, że będzie ona fizyczna i wtedy lekarz zaleci odpowiednie leczenie, ale również może tak się okazać (i jest to częsty przypadek), że przyczyna problemów ze wzwodem leży w psychice, emocjach, relacji, niepewności siebie, itp. W takim przypadku dobrze jest szukać pomocy psychologicznej i zrozumieć problem w szerszym kontekście, aby można było mu zaradzić.

Eksperci

Paweł Kucharski

Paweł Kucharski

Internista

Kłodawa

Paweł Traczyk

Paweł Traczyk

Urolog, Chirurg

Płock

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Jakub Kozłowski

Jakub Kozłowski

Urolog

Strzelin

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: impotencja

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.