Jak pogodzić sprzeczne informacje na temat warzyw strączkowych w diecie bogatoresztkowej? I źródło

3 odpowiedzi
Jak pogodzić sprzeczne informacje na temat warzyw strączkowych w diecie bogatoresztkowej?
I źródło
"Rośliny strączkowe zawierają dużo błonnika, który reguluje pracę jelit i jest niezbędny do zwalczania zaparć oraz regulowania poziomu cholesterolu we krwi."
II źródło
"Należy ograniczyć produkty spowalniające perystaltykę jelit, m.in.: kluski, białe pieczywo, ryż, desery, banany, suszone czarne jagody, mocną herbatę, suche pożywienie, warzywa kapustne, groch, fasolę, bób."
Więc jeść czy nie?
Dzień dobry, w przypadku, gdy wskazań do eliminacji lub redukcji ilości strączków / tydzień nie ma (ograniczenie np. w SIBO, WZJG) strączki należy jeść. W zależności od wyboru produktu są bogate w białko, błonnik, który reguluje perystaltykę jelit. Każdy Pacjent reaguje inaczej na dany strączek oraz co najważniejsze na jego spożytą ILOŚĆ. Osoby zmagające się z zaburzeniami przewodu pokarmowego, m.in. refluksem żołądkowo-przełykowym, wrzodami, wzdęciami czy zespołem jelita drażliwego powinny wyeliminować je z diety bądź ograniczyć ich spożycie, w zależności od indywidualnej tolerancji i ewentualnych objawów.

Dzień dobry,
Jeżeli chodzi o zapracia to ważnym czynnikiem będzie tu ilość spożywanych warzyw, a przede wszystkim błonnika. Zalecenia w diecie bogatoresztkowej mówią o spożyciu 40g błonnika dziennie.
Jego nadmiar również może prowadzić do powstania zaparć.
Warto pamiętać, że aby blonnik uaktywnił swoje właściwości musi być dobrze "nawodniony" Dlatego warto wypijać odpowiednie ilości wody.
Warzywa strączkowe warto spożywać ponieważ mają wiele prozdrowotnych działań. Jednak nasze przewody pokarmowe różnie je toleruja. Należy więc próbować różne rodzaje, zaczynać od małych ilości i nauczyć się je umiejętnie przygotowywać.
Dzień dobry. Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych takich jak SIBO czy choroby zapalne jelit, strączki można jeść. Poza błonnikiem i białkiem zawierają dużo witamin z grupu B i wiele cennych minerałów, np biała fasola jest dość zasobna w wapń i żelazo. Jeśli nie występują problemy z tolerancją warzyw strączkowych, polecam włączyć je na stałe do diety.