Jak można pozbyć się gytrytu z migdałków?

4 odpowiedzi
Witam, serdecznie, W kryptach moich migdałów zbiera się prawdopodobnie detryt ( wiedza z internetu), gdyż laryngolog zbagatelizował sprawę twierdząc, że „taka moja uroda”. Jest to dla mnie dużym problemem, gdyż min. raz w tygodniu muszę go usuwać mechanicznie. Dodam, iż mam nawracające bóle gardła i anginy, nie wspomnę o nieprzyjemnym zapachu z ust i ogólnym dyskomforcie. Czy jest możliwość wykonania jakiegoś zabiegu likwidującego problem.
Witam
Tak oczywiście; więcej dokładnych informacji na ten temat można przeczytać na moim blogu znanylekarz nitek - artykuł na temat leczenia nieprzyjemnego zapachu z ust spowodowanym zaleganiem detrytu w kryptach migdasłków
pozdr
Stanisław Nitek

Tak nawet kilka rodzajów ale dobór powinien być poprzedzony diagnostyką laboratoryjną, oceną i wykluczeniem innych przyczyn przykrego zapachu z ust , konsultacjami innych specjalistów ( gastrologa, stomatologa) . Pozdrawiam A.Kasztelan
Witam!
W odniesieniu do "złogów w migdałkach podniebiennych" to rzeczywiście tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków - nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym migdałków. W tym przypadku ze względu na nawracające infekcje (anginy) proponowałbym wymaz z gardła - oceną ewentualnej flory bakteryjnej. Rozważyć należy również szczepionkę uodparniającą doustną.
W odniesieniu do leczenia - jedynym skutecznym sposobem jest usunięcie migdałków - czego oczywiście osobiście nie polecam. Można też podjąć próbę obkurczenia krypt przy użyciu lasera CO2, elektrokoagulacji - efekty trudne do przewidzenia - w pierwszym okresie zadowalające w późniejszym problem może nawracać, aczkolwiek nie musi.
Pozdrawiam. W przypadku pytań proszę o kontakt.
Jeśli to faktycznie detryt, czyli masy złuszczonego naskórka, elementów morfotycznych itp to laryngolog miał rację, że to taka uroda pacjenta co nie oznacza, że nie niesie za sobą wielkiego dyskomfortu. Jeśli mówi Pan/Pani, że ma częste anginy i ból gardła to istnieje szansa, że migdałki podniebienne są w stadium przewlekłego zapalenia. Warto zrobić morfologię krwi z rozmazem oraz określić poziom CRP. Przykry zapach można próbować likwidować płukankami na bazie chloheksydyny, usuwać mechanicznie masy z krypt migdałka. Dopiero po ustaleniu przyczyny należy podjąć decyzję dotyczącą ewentualnych zabiegów (np. waporyzacji lub wyłuszczenia migdałków)