Jak mogę rozpoznać czy jestem typem osobowości zależnej? Po czym to poznać?

2 odpowiedzi
Jak mogę rozpoznać czy jestem typem osobowości zależnej? Po czym to poznać?
Osobowość zależna charakteryzuje się tym, że jednostka nie uzyskuje zaspokojenia swoich potrzeb. Niepowodzenia obejmują niezdolność do identyfikacji swoich potrzeb, niezdolność do ich wyrażania, nieakceptacji faktu bycia potrzebującym, nieumiejętność zbliżenia się do innych i poproszenia o pomoc w celu zaspokojenia własnego self. Jednostka skłania się raczej do zaspokajania potrzeb innych i to w stopniu często przekraczającym jej możliwości. Do rozpoznania zaburzenia mogą służyć takie wskaźniki jak pozwalanie innym na przejmowanie odpowiedzialności z swoje decyzje, podporządkowanie się potrzebom innych, niechęć do stawiania wymagań osobom od których jest się zależnym, obawa przed opuszczeniem, ograniczona zdolność podejmowania decyzji bez radzenia się innych czy gwałtowne poszukiwanie nowych związków jako źródeł opieki i wsparcia, gdy bliskie związki się kończą.

Osobowość zależna przejawia się m.in. nadmierną potrzebą opieki za strony innych. Potrzeba ta prowadzi do uległości i doświadczania lęków separacyjnych. Trudności obejmują: podejmowanie codziennych decyzji bez wsparcia innych, wyrażanie sprzeciwu w obawie przed dezaprobatą. Osoby takie nadmiernie obawiają się samotności, często także doświadczają obaw, że zostaną porzucone.