Jak mam przestać kłamać?

7 odpowiedzi
Witam, jestem 28 – letnim mężczyzną i nie potrafię przestać kłamać. Jestem, w związku którego nie chciałbym zepsuć, co wiąże się z wyzbyciem się problemu mitomanii. Czy jest mi Pani w stanie pomóc?
Najpierw trzeba ustalić przyczyny, dla których Pan kłamie - może to mitomania, może coś innego? Zapraszam :)

Prosze skonsultować sie najpierw z psychiatra.
Szanowny Panie, leczenie mitomani zależy od tego, co lezy u jej podłoża. Literatura podaje, że najczęstrze przyczyny to: rys osobowoścu psychopatycznej ( który został odziedziczony),
choroby mózgu – nie koniecznie trwające, często to mitomanii prowadzą również te już przebyte. Częstą przyczyną występowania mitomanii jest chęć zwrócenia na siebie uwagi
ciężkie dzieciństwo okupione traumatycznymi wydarzeniami. Także, czy ktoś i w jaki sposób może Panu pomóc zależy od tego co powoduje objawy chorobowe. Zapraszam do gabinetu, przyglądniemy się Pana problemowi. Po kilku konsultacjach będę wstanie Panu odpowiedzieć, czy i w jaki sposób mogę Panu pomóc. Pozdrawiam serdecznie
Cóż, przedstawione dane są nadmiernie ogólne. Potrzebujemy wiedzieć, czy robi Pan to powiedzmy tylko dla wygody, czy odczuwa pan przymus, czy wierzy Pan w to co Pan mówi, czy ma do tego dystans, czy odróżnia Pan prawdę od konfabulacji, itp. To że Pan zdaje sobie w każdym razie z problemu może być bardzo pomocne. Potrzebował bym z panem porozmawiać, zbadać Pana testem, by zaproponować sposób postępowania.
Witam serdecznie. Problem kłamstwa w związku partnerskim może wiązać się z bardzo niskim poczuciem własnej wartości. Kłamiemy,bo sądzimy,że jeżeli powiedzielibyśmy prawdę, ta druga strona mogłaby tego nie zaakceptować, a tym samym nas nie zaakceptować jako osobę. Jednym słowem jest to głęboko zakorzenione przekonanie,że jestem nieOK, dlatego jedynym sposobem na utrzymanie relacji jest udawanie kogoś innego. Często wiąże się to z doświadczeniami z dzieciństwa, kiedy to dziecko zauważa, że musi zasłużyć na miłość rodzica spełniając oczekiwania, że nie wystarczy po prostu być autentycznym, że nie można swobodnie wyrażać swoich emocji, żeby nie narazić się na odrzucenie. Dlatego też w dorosłym życiu lęk przed odrzuceniem powoduje,że staramy się być lepsi, niż w rzeczywistości i dopasować się do oczekiwań partnera. Jest to niewątpliwie problem do psychoterapii. Pozdrawiam. Katarzyna Pawłowicz
Gotowej recepty nie posiadam, ale na pewno będę się starała pomóc . Razem możemy się przyjrzeć Pana problemowi, postarać się znaleźć przyczynę, z powodu której ubarwia Pan swoje opowieści. Być może do czegoś jest to Panu potrzebne , z psychologicznego punktu wiedzenia. Może w ten sposób chce Pan podwyższyć swoją wartość w oczach partnerki . To tylko hipotezy . Za mało mam informacji. Zapraszam
Witam,
kłamstwa oraz konfabulacje pojawiły się w Pana życiu ponieważ w którymś momencie nauczył się Pan destrukcyjnej "drogi na skrótu". Czy to w przypadku rozwiązywania problemów, czy w przypadku chęci zaimponowania partnerce. Aby uporać się z problemem należałoby uważnie przyjrzeć się destrukcyjnemu schematowi poznawczo - emocjonalnemu jaki towarzyszy momentom w których pan kłamie i konfabuluje.

To znaczy należy przyjrzeć się jakie myśli i jakie uczucia towarzyszą kłamaniu i konfabulacji i jaki jest najczęstszy motyw który Panem kieruje.

Być może już samo skonfrontowanie się ze swoimi nieprzystosowawczymi przekonaniami na temat siebie świata oraz oczekiwań jakie mają wobec Pana inni, pomoże osłabić przymus kłamania.

Na pewno problem będzie możliwy do rozwiązania jeśli podejmie Pan psychoterapię zalecam terapię poznawczo - behawioralną. Zapraszam do kontaktu on-line, albo na tradycyjną wizytę, razem postaramy się rozwiązać Pana problem i tym samym zadbać o Pana relacje z partnerką.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.