Jak leczyć pedofilię?

20 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam poważny problem. Bliska mi osoba wyznała, że ma skłonności pedofilskie. Chciałabym temu komuś pomóc, ten ktoś zdaje sobie sprawę z tego problemu i chce coś z tym zrobić. Osoba ta popadła w depresję, nienawidzi siebie i stroni od dzieci... Ponoć nie ma bestialskich myśli ani nie chce popełaniać tych czynów... Proszę o pomoc, do jakiego specjalisty się z tym udać? Psychiatra, psychoterapeuta, seksuolog? Boimy się też, że nieodpowiedni lekarz tylko go pogrąży...
Dzień dobry, najprawdopodobniej będzie potrzebna pomoc kilku specjalistów. Zachęcam do kontaktu z seksuologiem-psychoterapeuta, po konsultacji i wstępnym rozpoznaniu problemu przekaże zalecenia i określi możliwości leczenia. Bardzo ważne aby nie odkładać terminu wizyty i jak najszybciej umówić się na konsultację. Życzę powodzenia.

Dzień dobry,
Myślę że w tym przypadku potrzebna będzie na pewno konsultacja z seksuologiem oraz psychoterapia, żeby zrozumieć mechanizmy z których bierze się ten problem. Na pewno wymaga to dłuższej terapii, ale to że ta osoba sama sobie uświadamia problem i ma odwagę o nim mówić, jest to już pierwszy krok.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska
Witam serdecznie, fakt, że znajomy jest świadomy swojej trudnej sytuacji i poszukuje z niej wyjścia jest już pierwszym krokiem, istnieje trudność sytuacji, gdzie z jednej strony jest potrzeba, która domaga się realizacji, a z drugiej świadomość faktu, że jest to skrzywdzenie dziecka, czyn karalny, napisała Pani, że znajomy bardzo cierpi. Potrzebna jest indywidualna praca z psychoterapeutą-seksuologiem, która pozwoliłaby znajomemu odnaleźć zadowalające i akceptowalne społeczne formy realizowania bliskości i osiągania satysfakcji, jak również uważam za konieczne udanie się do psychiatry, seksuologa i rozpoczęcie farmakoterapii, Pozdrawiam
Słyszę, że osoba o której Pani pisze żyje w lęku przed swoimi wewnętrznymi impulsami i cierpieniu. Najlepiej zgłosić się z takim problemem do psychoterapeuty. Dobrze też jest zgłosić problem przed rozpoczęciem terapii. Pacjent zawsze potrzebuje znaleźć odpowiedniego dla siebie psychoterapeutę. Wielu psychoterapeutów pracuje z takimi problemami, proszę szukać i jak najszybciej rozpocząć terapię.
Pozdrawiam
Białkowska
Najważniejsze żeby zająć się problemem. Proponuję najpierw wizytę u seksuologa, potem, w uzgodnieniu z seksuologiem, psychoterapia. Często terapię można prowadzić u tego samego specjalisty, lub można zdać się na wskazanie psychoterapeuty.
Można się udać do każdego z wymienionych. Nie ma gwarancji, kto z nich będzie"odpowiedni". Zależy to od osobowości i charakteru - to przecież normalni ludzie.
Poza tym każdego z nich obowiązuje tajemnica zawodowa.
Pozdrawiam
Proszę poszukać w okolicy dobrego psychiatry lub psychologa klinicznego, którzy zdiagnozują pacjenta, za pośrednictwem profesjonalnej diagnozy przesiewowej. Ważne, by pacjent sam chciał takiej wiedzy i pomocy - bo rozumiem, że jest dorosły. Aby postawić bezsporną diagnozę potrzeba minimum 3 konsultacji.
No rzeczywiście to ważna kwestia. Proponuję poszukać psychoterapeuty, który jest zrzeszony w ramach np. Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, gdzie terapeuci są dobrze wyszkoleni i zobowiązani do przestrzegania zasad kodeksu etycznego. Leczenie tego rodzaju problemu nie jest łatwe, ale na pewno można poprawić sytuację. Psychoterapeuta zdecyduje, czy dodatkowo jest potrzebna pomoc psychiatry. Życzę powodzenia.
Witam, proponuję udać się do psychologa, psychoterapeuty, najlepiej, który ma też specjalizację w zakresie seksuologii.
Najważniejszy jest kontakt z osobą, do której zainteresowany będzie miał zaufanie. Jeśli osoba funkcjonuje, wstaje rano, idzie do pracy, nie ma myśli samobójczych proponuję najpierw kontakt z psychoterapeutą, czy seksuologiem. Zawsze specjalista może skierować do właściwej osoby, jeśli uzna, że to potrzebne. Kontakt z psychiatrą jest konieczny, gdy wskazana jest farmakoterapia, stan nagle się pogarsza itd. Psychiatra zwykle kieruje osobę na terapię, a o ile potrzeba, prosi o kontakt co jakiś czas, .
Przede wszystkim trzeba uściślić, co Pani czy bliski Pani człowiek rozumie przez słowo „skłonności”. Czy faktycznie doszło do kontaktów erotycznych z dziećmi czy są to wyłącznie myśli o takim charakterze?
Jeśli bowiem mówimy o obsesyjnych myślach, a do tego weźmiemy pod uwagę stan, w jaki popadł Pani znajomy, oraz jego chęć zmiany, już na tej podstawie możemy wątpić, czy mamy tu do czynienia z perwersją.
W każdym razie osobiście proponuję konsultację psychoterapeutyczną, podczas której terapeuta będzie mógł wstępnie nakreślić diagnozę i zaproponować dalsze kroki.
Proszę o kontakt ze specjalistą - seksuologiem
Dzień dobry. Najprawdopodobniej będzie potrzebna pomoc i psychiatry i psychoterapeuty. Najlepiej zacząć od wizyty u doświadczonego psychoterapeuty, który zdecyduje czy konieczna jest wizyta u psychiatry. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Radzę udać się do psychiatry po diagnozę, jesli uda się skontaktowac z psychiatrą- seksuologiem tym lepiej.
Witam,
Pedofilia jest zaburzeniem psychicznym należącym do grupy dewiacji seksualnych.
Znaczące rezultaty w leczeniu tego zaburzenia daje psychoterapia poparta kastracją chirurgiczną lub farmakologiczną. Bezwzględnie należy przekonać chorą, bliską Pani osobę do udania się do psychiatry, seksuologa i psychoterapeuty, zanim stanie się prawdziwa tragedia i wyrządzona zostanie krzywda niewinnemu dziecku. Proszę też zastanowić się nad tym, czy można jeszcze bardziej pogrążyć kogoś, kto już bardzo cierpi i "popadł w depresję, nienawidzi siebie i stroni od dzieci..."

Pozdrawiam
Zalecam kontakt z lekarzem psychiatrą,seksualogoem i psychoterpaeutą w celu ustalenia planu pomocy
Dzień dobry. W takiej sytuacji sugeruję połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Leczenie zaordynowane przez lekarza psychiatrę pomoże nieco ustabilizować aktualny stan, dzięki czemu pacjent będzie mógł uczestniczyć w psychoterapii. Warto zastanowić się nad nurtem pschoterapeutycznym. Polecam terapię prowadzoną w paradygmacie psychodynamicznym, który pomoże uzyskać duży wgląd. Pozdrawiam.
Sugeruje udać się do seksuologa na początek, on zazwyczaj ma największą wiedzę w tej tematyce.
Dzień dobry,
każdy z wymienionych specjalistów ma kompetencje do diagnozy problemu, jego stopienia i podłoża, jak również do tego, aby prowadzić terapię. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z konsultacji psychiatrycznej, w celu dokładnego zdiagnozowania, czyli rozpoznania podłoża i stopnia problemu. Forma leczenia, terapii powinna być dobrana dopiero po głębszym rozpoznaniu. Przykładowo, w przypadku wyższego stopnia pedofilii uzasadnione będzie połączenie farmakoterapii z psychoterapią.
Pedofilia jest zaburzeniem preferencji seksualnych z grupy zaburzeń osobowości i zachowań dorosłych. Uważana jest za dewiacją seksualną, które ma kilka stopni. Pierwszy stopień to fantazje pedofilne. Podłożem mogą być np. niedojrzałość lub frustracja seksualna, psychopatologia. Życzę powodzenia, Beata Szulik-Bomba
Sugeruję konsultację z lekarzem psychiatrą, jeśli byłby zarazem psychoterapeutą byłoby to bardzo dobre rozwiązanie na pierwszy kontakt.