Jak leczyć nadwyrężenia mięśni łydek?

7 odpowiedzi
Jezdzilem na nartach i mocno nadwyrężyłem mięsień łydki. Od tygodnia przy mocniejszym naciągnięciu tego mięśnia czuje mocny ból – choć powoli ból staje się coraz mniejszy. Czy powinienem zrobić jakieś badania? Jak rozpoznać naderwanie mięśnia? Gdzie najlepiej zgłosić się na badania?
Witam, najlepiej w takiej sytuacji zrobić usg. Jeżeli jest to tylko przeciążenie , to tak naprawdę po kilku dniach ból będzie mniejszy. Jednakże, niezależnie od przyczyny należałoby udać się do fizjoterapeuty w celu przywrócenia prawidłowego napięcia mięśniowego. Bardzo często po urazach zmieniamy charakterystykę chodu, co powoduje przeciążanie kolejnych partii mięśniowych i może prowadzić do poważnej kontuzji w przyszłości.

Witam, serdecznie zapraszam na wizytę do mnie, usg wykonam Panu na pierwszej wizycie i zaplanujemy proces leczenia. pozdrawiam Sylwia Paszkiewicz-Zielińska
Witam, Uszkodzenie mięśnia brzuchatego/płaszczkowatego może objawiać się na wiele sposobów. Małe uszkodzenie może dawać miejscową tkliwość, sztywność. Przy większym uszkodzeniu włókien może wystąpić lokalny wylew krwawy(duży siniak) plus ugrzanie miejsca bolesnego wraz z wysiękiem i duży ból lub brak możliwości stania na zajętej nodze.
Jeśli nie ma wysięku, wylewu i bardzo dużego bólu to może jest to zwykłe przeciążenie i typowy odruch na rozciąganie. Może wysiłek był zbyt duży w stosunku do codziennych aktywności. Przy dłuższym utrzymywaniu się objawów warto zrobić zwykłe USG i udać się do fizjo a celu pracy nad ewentualna blizną i rozlużnianiem kończyny.
Witam,
Szanowny Panie, jeśli chodzi o "nadwyrężenie" mięśnia trójgłowego łydki to powodów owej kontuzji, dysfunkcji może być wiele. Ból jest objawem problemu dlatego też warto jest zdiagnozować ów problem abyśmy mogli wiedzieć co Panu w rzeczywistości dolega. Jeśli chodzi o rodzaj badania to badanie USG jest badaniem obrazowym, dodatkowym, które możemy wykonać po wcześniejszej konsultacji z specjalistą dlatego na początek poradził bym wizytę u fizjoterapeuty, ortopedy. Naderwanie mięśnia może sygnalizować nam czasami masywny krwiak podskórny, któremu towarzyszy obrzęk, ból oraz upośledzenie funkcji.
Jeśli ma Pan więcej pytań, zachęcam do bezpośredniego kontaktu.
Pozdrawiam Pana,
mgr Mateusz Małachowski
Witam,
ciężko coś doradzić nie widząc problemu.
Przed decyzją o diagnostyce obrazowej proponowałabym się zgłosić na wizytę diagnostyczną do fizjoterapeuty.
Zapraszam i pozdrawiam,
Aneta Ficygowska
mgr fizjoterapii
Witam Pana. Nie sądzę, żeby doszło tam do urazu w wyniku jazdy na nartach, ale oczywiście może Pan wykonać badanie USG, które da Panu pewność. Co do kwestii rozwiązania problemu bólu, są specjalistyczne techniki terapii manualnej, które dość szybko radzą sobie z takim problemem. pozdrawiam
Dobry wieczór,

bardzo często właśnie po tego typu sportach pojawiają się dolegliwości bólowe okolicy podudzia (podobnie wygląda to przy chodzeniu po górach).

Podejrzewam, że przyczyną tego stanu może być utrzymywany przez dłuższy czas ucisk ze strony buta mocno opinającego nogę. Warunki ciągłego napinania i rozluźniania mięśni podudzia, z dodatkowym uciskiem tej okolicy mogło doprowadzić do przeciążenia tej grupy mięśniowej. Mechanizm powstawania, jak i przebiegu tego schorzenia podobny do słynnego wśród biegaczy Shin Splint.

Najlepiej byłoby od razu udać się do fizjoterapeuty, który powinien ocenić ruchomość, napięcie mięśniowe. Pomocne w tego typu urazach są zabiegi fizykoterapeutyczne jak krioterapia, czy masaż z lodem. Praca na połączeniach mięśniowo-powięziowych, masażem tkanek głębokich, czy też zabiegi falą uderzeniową.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski